Eğitimler

Blockchain Türkiye Platformu bünyesinde düzenli olarak kavramsal, teknik ve uygulmalı eğitimlerin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Bu eğitimler blockchain teknolojisinin daha iyi anlaşılması ve uygulmalarına yönelik olarak kendi alanında uzaman eğitimciler ile organize edilecektir.

Blockchain Türkiye Platformu, eğitim programları ile blockchain teknolojisini tanıyan, farklı sektörlerde çözüm geliştirmek için ihtiyaçları tespit ederek, bu projelere liderlik edebilecek nitelikli insan sayısını artırmayı hedeflemektedir.

Eğitim programları başlıkları, içerikleri, eğitmenler ve tarihleri, Blockchain Türkiye Platformu web sitesi üzerinden paylaşılacak ve BCTR e-posta bülteni abonelerine duyurulacaktır. Bu sayfanın sonundaki formu doldurarak, e-posta bültenine abone olabilir ve tüm eğitimlerimizden haberdar olabilirsiniz.


Tavsiye ettiğimiz programlar

Blockchain for Dummies

Blockchain nedir, nasıl çalışır ve kendi blockchain ağınızı kurmak için neler yapmanız gerekiyor sorularına yanıt veren, başlangıç düzeyinde, kapsayıcı ve ücretsiz bir İngilizce yayın.


The Linux Foundation: Blockchain’in kullanım alanları ve etkilerini anlamak

Açık kaynak ve Linux’ü korumak, geliştirmek ve standart hale getirmek için kurulan The Linux Foundation, “Blockchain’in ne olduğunu tam olarak anlamak, dünyada yaratabileceği etki ve potansiyel değişimi kavramak, teknoloji, iş dünyası ve kurumlar, ürünler üzerindeki kullanım senaryolarını analiz etmek” üzere, haftada ortalama 3-4 saatlik çalışma ile toplam 5 haftada tamamlanabilen, ücretsiz bir uzaktan eğitim programı sunuyor. Katılımcılar, diledikleri taktirde, program sonunda 99 ABD Doları ödeyerek, The Linux Foundation’dan resmi bir sertifika almaya da hak kazanıyorlar. Eğitim dili İngilizce.

Program Bilgisi

Blockchain teknolojisi işlerin nasıl hayata geçirildiğini ve uygulandığını değiştiriyor. Blockchain’in neden özel olduğunu ve geçmişin teknolojilerine kıyasla ne farklılıklar gösterdiğini anlamak önemlidir.

Dersin ilk kısmı Blockchain’in ne olduğuyla ilgili tüm temel kavramları kapsamaktadır. Ders İlk olarak, kripto-para birimi Bitcoin’in yönetimi için üçlü bir defter sistemi olarak hayata geçen Blockchain teknolojisinin, şimdi hükümet, bankacılık, tedarik zincirleri ve hayatın diğer alanlarında nasıl uygulandığını anlatmaktadır.

Ayrıca hem kamusal (açık) hem de izinli kayıt defterleri kavramını analiz eder ve kriptografi kullanarak mutabakat, değişmezlik ve işlemlerin yönetiminin sağlanmasını hedefler. Bu özellik, Blockchain’in geleneksel muhasebe metodolojilerini ve uluslararası ticaret kurallarının işlevini bozan “güvenilmeyen kaynaklardan güvenilir veri” sağlama yeteneğinin bir parçasıdır.

Kurs daha sonra pazarda halihazırda var olan ve Blockchain bazlı yönetim metotlarının, konsensüs ile nasıl uyum sağladığına dair konulara girer. Kurs “proof-of-work” ve “proof-of-stake” ile fikir birliğine nasıl ulaşılacağını araştırıyor.

Dersin diğer araştırdığı konular arasında, geçmişte merkezileşmiş mimariler sebebiyle aşılması zor olan sorunların Blockchain teknolojisine özel karakteristikleri sayesinde nasıl aşıldığı gelmektedir.

Kursun son bölümü, Blockchain teknolojisinin kullanıldığı örnekleri araştırmakta ve farklı endüstrilerin bu teknolojiyi nasıl kullandıkları ve işlerini nasıl geliştirdikleri konusunda gerçek örnekleri analiz etmektedir. Bir problemin incelenmesi ve Blockchain teknolojisi kullanarak problemin çözüldüğü bir örnek sunmak, Blockchain’in dünyada nasıl ve ne için kullanıldığının anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Bu kursta neler öğreneceksiniz:

  • Blockchain’in ne olduğunu;
  • Blockchain’in potansiyel etkileri ve sebebiyet vereceği değişimleri;
  • Blockchain teknolojisinin farklı endüstrilerde nasıl kullanıldığını;
  • Blockchain teknolojisinin şu anda teknoloji, iş dünyası, kurumlar ve kurumsal ürünlerde nasıl kullanıldığını anlatan vaka analizlerini.

ConsenSys Academy & Coursera – Blockchain: Foundations and Use Cases

Blockchain teknolojisindeki bilgi açığını kapamak ve Ethereum Blockchain’i teşvik etmek için kurulan ConsenSys Academy ile, önde gelen kitlesel açık çevrimiçi eğitim (Massive Open Online Education – MOOC) platformlarından Coursera, güçlerini birleştirerek “Blockchain: Temelleri ve Kullanım Alanları” adı altında, haftada ortalama 2-3 saatlik çalışma ile toplam 5 haftada tamamlanabilen, ücretsiz bir uzaktan eğitim programı sunuyor. Katılımcılar, diledikleri taktirde, 99 ABD Doları karşılığında notlandırılan içeriklere (quiz ve sınavlar) de ulaşabiliyor, kursu başarı ile tamamlamaları halinde ConsenSys Academy’den resmi bir sertifika almaya da hak kazanıyorlar. Eğitim dili İngilizce.

Program Bilgisi

Bu program hem yazılım geliştiriciler hem de olmayanlar için bir giriş kursudur. Bu program Blockchain teknolojisinin ötesinde, adem-i merkeziyetçi yapı arkasındaki felsefeyi anlatmakta ve neden bu kadar heyecanlandırıcı olduğunu açıklamaktadır.

İlk üç modülde, Blockchain ve arkasındaki teknolojiye giriş yapılacaktır. Dördüncü modülde, Bitcoin’in ötesine geçerek modern Blockchain uygulamalarının neler yapabildiğini anlamak adına bir sonraki jenerasyon Blockchain teknolojisi olan Ethereum anlatılmaktadır. En son modüldeki vaka çalışmaları Consensys’un girişim portfolyosundaki işlerin arasından alınmıştır. Blockchain ile iş dünyası etkileşimini daha iyi anlayabilmek ve bu alanda çalışan insanların ve şirketlerin arkaplanına değerli bir bakış sağlamak için özel bir yaklaşım sunulmaktadır.

Eğitim katılımcıları ile çeşlitli vakaların incelendiği, endüstrinin liderlerine kulak verilen ve katılımcıların kendi örneklerini geliştirmelerine ve analiz etmelerine fırsat sunulacaktır. Bu kursla sayesinde katılımcıların sadece Blockchain teknolojisini anlayan değil aynı zamanda iş uygulamalarına adım atma yetisi kazandırmaya odaklanılmıştır.

Bu kurs kimler için?

Bu eğitim programı bu Blockchain teknolojisini daha iyi anlamak isteyen iş dünyası liderleri, öğretmenler, teknoloji çalışanları, Blockchain temellerini öğrenmek isteyen herkes için ve Blockchain dünyasına giriş adımı atmak isteyen kişiler için yararlı olacaktır.