Eğitimler

Blockchain Türkiye Platformu bünyesinde düzenli olarak kavramsal, teknik ve uygulamalı eğitimlerin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Bu eğitimler blockchain teknolojisinin daha iyi anlaşılması ve uygulamalarına yönelik olarak kendi alanında uzaman eğitimciler ile organize edilecektir.

Blockchain Türkiye Platformu, eğitim programları ile blockchain teknolojisini tanıyan, farklı sektörlerde çözüm geliştirmek için ihtiyaçları tespit ederek, bu projelere liderlik edebilecek nitelikli insan sayısını artırmayı hedeflemektedir.

Eğitim programları başlıkları, içerikleri, eğitmenler ve tarihleri, Blockchain Türkiye Platformu web sitesi üzerinden paylaşılacak ve BCTR e-posta bülteni abonelerine duyurulacaktır.

Tavsiye Ettiğimiz İçerik ve Eğitim Programları

Blockchain 101

İlk baskısı 2017 yılında gerçekleşen Blockchain 101, Blockchain Türkiye Platformu'nun tanıtımıyla eş zamanlı olarak, genişletilmiş ve güncellenmiş yeni sürüm ile yayımlandı.

Bankalararası Kart Merkezi tarafından yayımlanan Blockchain 101 v.2 ilk kitaba göre bütünüyle elden geçirilmiş yapısı ve ICO gibi yenilikçi kavramları ele alan yeni bölümleri ile dikkat çekiyor. 160 sayfaya yakın içeriği ile hiç bir teknik bilgisi olmayan okuyucuların bile kolaylıkla okuyarak anlayabileceği bir yapıya sahip olan Blockchain 101‘ye sahip olmak için aşağıdaki indirme butonuna tıklayabilirsiniz.

Sorularla Blockchain - Turan Sert

Turan Sert tarafından kaleme alınan “Sorularla Blockchain”, Sert’in “Bitcoin gerçekten ne demek, Blockchain ne demek?” sorularını kendisine yöneltmesiyle başlayan ve iki yılı aşkın süre boyunca Medium hesabında düzenli olarak benzeri sorulara cevap vermek üzere yayımladığı makalelerin bir araya toplanmasıyla oluşturulmuş bir kitap.

“Nedir Bu Blockchain Allah Aşkına?” Sorusu ile başlayan kitap, okuyucuyu adım adım blokzinciri dünyasına çekerek, aklını kurcalayan veya kurcalaması muhtemel her bir soruyu detayları ile cevaplar veriyor. Her bir cevap kendi içinde örnekler ile destekleniyor. Kendi dünyanız ile blokzinciri dünyasının birleştiği noktada okuyucuya yeni bir dünyanın kapılarını açıyor.

The Linux Foundation: Blockchain'in kullanım alanları ve etkilerini anlamak

Açık kaynak ve Linux'ü korumak, geliştirmek ve standart hale getirmek için kurulan The Linux Foundation, "Blockchain'in ne olduğunu tam olarak anlamak, dünyada yaratabileceği etki ve potansiyel değişimi kavramak, teknoloji, iş dünyası ve kurumlar, ürünler üzerindeki kullanım senaryolarını analiz etmek" üzere, haftada ortalama 3-4 saatlik çalışma ile toplam 5 haftada tamamlanabilen, ücretsiz bir uzaktan eğitim programı sunuyor. Katılımcılar, diledikleri taktirde, program sonunda 99 ABD Doları ödeyerek, The Linux Foundation'dan resmi bir sertifika almaya da hak kazanıyorlar. Eğitim dili İngilizce.

Program Bilgisi

Blockchain teknolojisi işlerin nasıl hayata geçirildiğini ve uygulandığını değiştiriyor. Blockchain'in neden özel olduğunu ve geçmişin teknolojilerine kıyasla ne farklılıklar gösterdiğini anlamak önemlidir.

Dersin ilk kısmı Blockchain'in ne olduğuyla ilgili tüm temel kavramları kapsamaktadır. Ders İlk olarak, kripto-para birimi Bitcoin'in yönetimi için üçlü bir defter sistemi olarak hayata geçen Blockchain teknolojisinin, şimdi hükümet, bankacılık, tedarik zincirleri ve hayatın diğer alanlarında nasıl uygulandığını anlatmaktadır.

Ayrıca hem kamusal (açık) hem de izinli kayıt defterleri kavramını analiz eder ve kriptografi kullanarak mutabakat, değişmezlik ve işlemlerin yönetiminin sağlanmasını hedefler. Bu özellik, Blockchain’in geleneksel muhasebe metodolojilerini ve uluslararası ticaret kurallarının işlevini bozan “güvenilmeyen kaynaklardan güvenilir veri” sağlama yeteneğinin bir parçasıdır.

Kurs daha sonra pazarda halihazırda var olan ve Blockchain bazlı yönetim metotlarının, konsensüs ile nasıl uyum sağladığına dair konulara girer. Kurs “proof-of-work” ve “proof-of-stake” ile fikir birliğine nasıl ulaşılacağını araştırıyor.

Dersin diğer araştırdığı konular arasında, geçmişte merkezileşmiş mimariler sebebiyle aşılması zor olan sorunların Blockchain teknolojisine özel karakteristikleri sayesinde nasıl aşıldığı gelmektedir.

Kursun son bölümü, Blockchain teknolojisinin kullanıldığı örnekleri araştırmakta ve farklı endüstrilerin bu teknolojiyi nasıl kullandıkları ve işlerini nasıl geliştirdikleri konusunda gerçek örnekleri analiz etmektedir. Bir problemin incelenmesi ve Blockchain teknolojisi kullanarak problemin çözüldüğü bir örnek sunmak, Blockchain'in dünyada nasıl ve ne için kullanıldığının anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Bu kursta neler öğreneceksiniz:

 • Blockchain’in ne olduğunu;
 • Blockchain’in potansiyel etkileri ve sebebiyet vereceği değişimleri;
 • Blockchain teknolojisinin farklı endüstrilerde nasıl kullanıldığını;
 • Blockchain teknolojisinin şu anda teknoloji, iş dünyası, kurumlar ve kurumsal ürünlerde nasıl kullanıldığını anlatan vaka analizlerini.

ConsenSys Academy & Coursera - Blockchain: Foundations and Use Cases

Blockchain teknolojisindeki bilgi açığını kapamak ve Ethereum Blockchain’i teşvik etmek için kurulan ConsenSys Academy ile, önde gelen kitlesel açık çevrimiçi eğitim (Massive Open Online Education – MOOC) platformlarından Coursera, güçlerini birleştirerek “Blockchain: Temelleri ve Kullanım Alanları” adı altında, haftada ortalama 2-3 saatlik çalışma ile toplam 5 haftada tamamlanabilen, ücretsiz bir uzaktan eğitim programı sunuyor. Katılımcılar, diledikleri taktirde, 99 ABD Doları karşılığında notlandırılan içeriklere (quiz ve sınavlar) de ulaşabiliyor, kursu başarı ile tamamlamaları halinde ConsenSys Academy’den resmi bir sertifika almaya da hak kazanıyorlar. Eğitim dili İngilizce.

Program Bilgisi

Bu program hem yazılım geliştiriciler hem de olmayanlar için bir giriş kursudur. Bu program Blockchain teknolojisinin ötesinde, adem-i merkeziyetçi yapı arkasındaki felsefeyi anlatmakta ve neden bu kadar heyecanlandırıcı olduğunu açıklamaktadır.

İlk üç modülde, Blockchain ve arkasındaki teknolojiye giriş yapılacaktır. Dördüncü modülde, Bitcoin’in ötesine geçerek modern Blockchain uygulamalarının neler yapabildiğini anlamak adına bir sonraki jenerasyon Blockchain teknolojisi olan Ethereum anlatılmaktadır. En son modüldeki vaka çalışmaları Consensys’un girişim portfolyosundaki işlerin arasından alınmıştır. Blockchain ile iş dünyası etkileşimini daha iyi anlayabilmek ve bu alanda çalışan insanların ve şirketlerin arkaplanına değerli bir bakış sağlamak için özel bir yaklaşım sunulmaktadır.

Eğitim katılımcıları ile çeşlitli vakaların incelendiği, endüstrinin liderlerine kulak verilen ve katılımcıların kendi örneklerini geliştirmelerine ve analiz etmelerine fırsat sunulacaktır. Bu kursla sayesinde katılımcıların sadece Blockchain teknolojisini anlayan değil aynı zamanda iş uygulamalarına adım atma yetisi kazandırmaya odaklanılmıştır.

Bu kurs kimler için?

Bu eğitim programı bu Blockchain teknolojisini daha iyi anlamak isteyen iş dünyası liderleri, öğretmenler, teknoloji çalışanları, Blockchain temellerini öğrenmek isteyen herkes için ve Blockchain dünyasına giriş adımı atmak isteyen kişiler için yararlı olacaktır.

Blockchain 101 Eğitim Programı (Ücretli)

FinTech İstanbul tarafından verilen bu eğitim ile Blockchain teknolojisinin temelleri, kullanım alanları, platformları ve örnek uygulamaların anlatılması ve bu çerçevede katılımcılara bu yenilikçi teknoloji hakkında ihtiyaç duydukları tüm temel bilgileri vermek hedefleniyor.

Dönemsel olarak gerçekleştirilen bu eğitimin duyuruları FinTech İstanbul internet sitesi, sosyal medya hesapları ve e-posta bülteni üzerinden yapılıyor. Ayrıca talep olması durumunda bu eğitim kurumlara özel olarak da düzenlenebiliyor.

Blockchain 101 Eğitim Programı Yöntemi

 • Konu uzmanlarından sınıf içinde sunum ve tartışmalarla birlikte interaktif aktarım
 • Blockchain teknolojisinin felsefesi ve temel kavramları,
 • Türkiye’den ve küresel Blockchain uygulamalarından örnekler
 • Blockchain teknolojisi platform ve uygulama türleri,
 • Blockchain teknolojisi kullanım alanları,
 • Blockchain platformları,
 • Blockchain uygulamaları,
 • Kripto para birimleri,
 • Blockchain teknolojisinin geleceği
 • Blockchain proje geliştirme metodolojisi
 • Initial Coin Offering (ICO) Kavramı ve detayları
 • Decentralized Finance /DeFi) Kavramı ve detayları
 • Merkez Bankaları Dijital Para Birimleri (CBDC)
 • NFT ve Uygulama Örnekleri

Blockchain 101 Eğitim Program Çıktıları

 • Blockchain teknolojisinin yapısını anlamak,
 • Blockchain teknolojisinin kullanım alanlarını ve fırsatları anlamak,
 • Blockchain platformlarını ve amaçları ile avantajlarını tanımak,
 • Blockchain girişimleri için gerekli giriş seviyesinde bilgi birikimini edinmek,
 • Blockchain uygulamlarını ve konumlarını anlamak,
 • Blockchain proje geliştirme yaklaşımını anlamak,
 • Kripto Paraların doğasını ve çalışma şeklini anlamak,
 • ICO, DeFi, CBDC gibi kavramları, metodolojilerini, uygulanış şeklini ve mevcut durumu anlamak.

Blockchain 101 Eğitim Program Tarihleri, Ücret, Kayıt ve diğer noktalar

 • Blockchain 101 Eğitim programı tarihleri FinTech İstanbul web sitesi üzerinden duyuruluyor.
 • Ücretli olan bu program için öğrencilere ve toplu kayıtlara özel indirim imkanı sağlanıyor.
 • Bu eğitim BCTR üyelerine yıl içinde sınırlı kontenjanlar ile ücretsiz olarak da sunuluyor.