BCTR Üye Yayınları

BKM: "Belgem.io – Herkes İçin Blockchain"

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Microsoft ve VeriPark ortaklığı tarafından hayata geçirilen belgem.io uygulaması ile eğitim sertifikaları, blockchain altyapısında güvenli ve değiştirilemez bir şekilde saklanmakta, eğitimi alan kişi tarafından dilediği kurum/kişi ile paylaşılabilmektedir.

Güvene dayalı iş modellerinin aracısız olarak kurulmasını sağlayan blockchain teknolojisi hakkında deneyim kazanmak kurumlar açısından önemli bir konu haline gelmiştir. Bu sebeple, Belgem.io projesinin geliştirilmesi sürecinde, teknoloji ile ilgili kazanılan deneyimlerin ekosistem ile paylaşılması amacıyla bu çalışma hazırlanmıştır.

BKM: "Keşif: Blockchain’in Sırları"

BBN; Bankalararası Kart Merkezi tarafından Türkiye'nin ilk Blockchain kavram kanıtlama çalışması (PoC) olarak hayata geçirilen bir projedir. Blockchain teknolojisinin doğasına uygun bir senaryonun geliştirilmesi, bu senaryonun projeye dönüştürülmesi, uygulanması ve sonrasında kazanılan tecrübeleri içermektedir.

BKM ve T2 Yazılım A.Ş. tarafından hazırlanan ve blockchain teknolojisi ile ilgili kavramların, Türkiye’nin ilk blockchain projesi BBN’de kurulan yapının, projenin Hyperledger Fabric 0.6 ile gerçekleştirilen ilk fazına ait çıktıların ve Hyperledger Fabric 1.0 ile gelen yeniliklerin yer aldığı “Keşif: Blockchain’in Sırları” isimli raporda bulabilirsiniz.

BKM: "Paranın Serüveni - Kripto paraların öncesi ve sonrası"

Para, doğada bulabileceğimiz bir unsur değil. İnsanlığın hafıza yetisinin bilgileri kalıcı olarak saklama kapasitesi sınırlı olduğu için yine insanlar tarafından keşfedilmiş bir değer ölçme, saklama ve değiştirme teknolojisi olarak doğmuş felsefi bir kavram ve teknoloji.

Paranın gelecekteki yapısı, sadece beşeri bir teknoloji olmanın ötesinde devletlerin yeni yapısını da şekillendirecek. Blockchain teknolojisinin önemli şekilde etkileyeceği para kavramının geleceğine hazırlanmak için özel sektör, kamu ve akademik ekosistemlerin birlikte çalışması ve ihtimalleri masaya yatırarak stratejiler belirlemeye başlaması gerekiyor.

BKM: "Blockchain 101 v.2"

İlk baskısı 2017 yılında gerçekleşen Blockchain 101, Blockchain Türkiye Platformu'nun tanıtımıyla eş zamanlı olarak, genişletilmiş ve güncellenmiş yeni sürüm ile yayımlandı.

Bankalararası Kart Merkezi tarafından yayımlanan Blockchain 101 v.2 ilk kitaba göre bütünüyle elden geçirilmiş yapısı ve ICO gibi yenilikçi kavramları ele alan yeni bölümleri ile dikkat çekiyor. 160 sayfaya yakın içeriği ile hiç bir teknik bilgisi olmayan okuyucuların bile kolaylıkla okuyarak anlayabileceği bir yapıya sahip olan Blockchain 101 v.2‘ye sahip olmak ise çok kolay;