Keşif: Blockchain’in Sırları


BBN; Bankalararası Kart Merkezi tarafından Türkiye'nin ilk Blockchain kavram kanıtlama çalışması (PoC) olarak hayata geçirilen bir projedir. Blockchain teknolojisinin doğasına uygun bir senaryonun geliştirilmesi, bu senaryonun projeye dönüştürülmesi, uygulanması ve sonrasında kazanılan tecrübeleri içermektedir.

BKM ve T2 Yazılım A.Ş. tarafından hazırlanan ve blockchain teknolojisi ile ilgili kavramların, Türkiye’nin ilk blockchain projesi BBN’de kurulan yapının, projenin Hyperledger Fabric 0.6 ile gerçekleştirilen ilk fazına ait çıktıların ve Hyperledger Fabric 1.0 ile gelen yeniliklerin yer aldığı “Keşif: Blockchain’in Sırları” isimli raporda bulabilirsiniz.

Keşif: Blockchain’in Sırları çalışmasını okumak isteyenlerin yapması gereken tek şey BKM Express mobil cüzdanları ile bir QR kodu okutarak, AÇEV'e diledikleri tutarda bağış yapması. Bu adımın ardından Keşif: Blockchain’in Sırları'na ait PDF formatındaki indirme linki, e-posta adreslerine gönderilecek.

İlgili QR kodun bulunduğu sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Paranın Serüveni - Kripto paraların öncesi ve sonrası


Para, doğada bulabileceğimiz bir unsur değil. İnsanlığın hafıza yetisinin bilgileri kalıcı olarak saklama kapasitesi sınırlı olduğu için yine insanlar tarafından keşfedilmiş bir değer ölçme, saklama ve değiştirme teknolojisi olarak doğmuş felsefi bir kavram ve teknoloji.

Paranın gelecekteki yapısı, sadece beşeri bir teknoloji olmanın ötesinde devletlerin yeni yapısını da şekillendirecek. Blockchain teknolojisinin önemli şekilde etkileyeceği para kavramının geleceğine hazırlanmak için özel sektör, kamu ve akademik ekosistemlerin birlikte çalışması ve ihtimalleri masaya yatırarak stratejiler belirlemeye başlaması gerekiyor.

Paranın Serüveni'ni okumak isteyenlerin yapması gereken tek şey BKM Express mobil cüzdanları ile aşağıdaki QR kodu okutarak Kaçuv'a diledikleri tutarda bağış yapmak. Bu adımın ardından Paranın Serüveni'ne aitPDF formatındaki indirme linki, e-posta adreslerine gönderilecek.

İlgili QR kodun bulunduğu sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.


Blockchain 101 v.2


İlk baskısı 2017 yılında gerçekleşen Blockchain 101, Blockchain Türkiye Platformu'nun tanıtımıyla eş zamanlı olarak, genişletilmiş ve güncellenmiş yeni sürüm ile yayınlandı.

Bankalararası Kart Merkezi tarafından yayınlanan Blockchain 101 v.2 ilk kitaba göre bütünüyle elden geçirilmiş yapısı ve ICO gibi yenilikçi kavramları ele alan yeni bölümleri ile dikkat çekiyor. 160 sayfaya yakın içeriği ile hiç bir teknik bilgisi olmayan okuyucuların bile kolaylıkla okuyarak anlayabileceği bir yapıya sahip olan Blockchain 101 v.2‘ye sahip olmak ise çok kolay;

Blockchain 101 v.2‘yi okumak isteyenlerin yapması gereken tek şey; BKM Express mobil cüzdanları ile bir QR kod okutarak Darüşşafaka’ya diledikleri tutarda bağış yapmak. Bu adımın ardından Blockchain 101 v.2 kitabının PDF formatındaki indirme linki, e-posta adreslerine gönderiliyor.

İlgili QR kodun bulunduğu sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.


Yayınlarımız Hakkında

Blockchain Türkiye Platformu'nun ana faaliyetlerinden birisi düzenli olarak çeşitli yayınları platform üyeleri ve takipçileri ile buluşturmaktır. Bu çerçevede raporlar ve araştırmalar, kitaplar, çalışma gruplarının gerçekleştirdiği çalışmalara ait değerlendirme ve çıktılar sürekli olarak Blockchain Türkiye Platformu web sitesinde yayınlanacaktır.

Yayınlayacağımız içerikler, Blockchain Türkiye Platformu web sitesi üzerinden paylaşılacak ve BCTR e-posta bülteni abonelerine duyurulacaktır. Aşağıdaki formu doldurarak, e-posta bültenine abone olabilir ve tüm yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz.

E-posta Bülteni

Blockchain ekosistemine ait haberler posta kutunuza gelsin

Merak etmeyin. Asla Spam yapmıyoruz.