Yeni bir yıl yeni trendler, elbette Blockchain için de çeşitli gelişmeler söz konusu…

Blockchain için 2018 dikkat çekici ama bir o kadar da zorlu bir dönem oldu. Pek çok alanda yeni projeler ortaya çıkarken kimi projelerse uygulama aşamasında yarım bırakıldı ya da alternatiflere yenik düştü. Bununla birlikte 2019 yılı için daha iyimser bir bakış açısından söz etmek mümkün. Bu bakış açısına sahip isimlerden biri Forbes’ta konuyla ilgili bir makale kaleme alan Bernard Marr. Yazar, “5 Blockchain Trends Everyone Should Know About” başlıklı yazısında herkesin bilmesi gerektiğini düşündüğü beş trende yer veriyor. Sizler için bu trendleri özetledik:

Daha az ama daha fazla: Blockchain arenasında mucize çözümlerin peşinde koşmak yerine daha ayakları yere basan süreçleri göreceğiz. Walmart ve Amazon gibi iki büyük ölçekli firmanın bu alandaki yatırımları hem kendi sektörlerine hem de tedarik zincirlerindeki çeşitli paydaşlara örnek oluyor. Bununla birlikte iki şirkete katılacak diğer büyük şirketlerin etkisi 2019’un bu teknoloji için daha önemli hale gelmesini sağlayacak.

Blockchain ve IoT arasındaki etkileşim artacak: IoT, yani nesnelerin interneti uygulamalarında Blockchain kullanımı 2018 yılında ikiye katlandı. Blockchain, IoT dünyasına güvenilirlik sağlıyor gibi görünse de faydaları daha fazla olacak.

Finansal hizmetlerde Blockchain yükselişe devam edecek: 2019 için öngörülen trendlerden biri de finansal hizmetler sektöründe bu teknolojinin kullanımındaki artış beklentisi. Bitcoin gibi kripto paraların varlığı Blockchain’in yaygınlığını artırıyor olabilir, ama bakılması gereken noktalardan biri de temel bankacılık hizmetlerinin yeterince etkili olmadığı bazı gelişmekte olan ülkeler olacak.

Yatırım olanaklarında değişim: Blockchain’in şeffaflık sağlama yeteneği yatırım süreçlerindeki etkinliğini yükseltecek. Tokenizasyon olarak tanımlanabilecek yeniliklerle daha düşük gelire sahip kişilerin de birer yatırımcı kimliği alması kolaylaşacak. Bu, 2018 yılında zaten kendini göstermeye başlamıştı. 2019, ivme kazanacağı bir yıl olacak.

Kripto paralar hala büyük bir iş: Kripto para birimleri için kimileri 2019’da bir çöküş ve yıkım senesi bekliyor olabilir. Ancak bu ilk ayında bulunduğumuz yeni yıl için gerçeklerden uzak bir beklenti. Kripto para birimleri henüz geçmişin tozlu sayfalarına yerleşmek için hazır değil, tabii yatırımcılar ve piyasalar da. 2017’deki yüksek seviyelerin geri gelmesini beklemek doğru olmaz ama 2019 için daha istikrarlı bir dalgalanmadan söz etmek mümkün.

Yazının orijinal metnine bu linkten ulaşabilirsiniz.