CRIF’in küresel açık inovasyon merkezi InnovEcoS, 2023 yılı ve sonrasına damga vuracak iş ve teknoloji trendleri analizini açıkladı. Analizde, 2023’te inovasyonda devrim yaratacak teknoloji trendlerine Metaverse ve Yapay Zekâ’nın damga vuracağının altı çizildi.    

Şirketlerin “Kredi Yaşam Döngüsü”nün her aşamasına yönelik gelişmiş, bütünleşik çözümler sunarak bilgiye dayalı ticari kararlar alabilmelerini sağlayan ve katma değerli çözümler sunan CRIF, 2023 yılında iş dünyasında öne çıkan trendleri açıkladı. CRIF’in küresel açık inovasyon merkezi InnovEcoS tarafından açıklanan “2023 Teknoloji Trendleri” analizinde, 2023’te inovasyonda devrim yaratacak teknoloji trendlerinde Metaverse ve Yapay Zekâ’nın öne çıktığının altı çizildi. CRIF InnovEcoS analizinde, metaverse ve yapay zekânın yanı sıra 2023’te inovasyonda devrim yaratacak teknoloji trendleri şöyle sıralandı; “Yapay Zekâ, Metaverse, İş & Sosyal Sürdürülebilirlik, Web 3 & Dijital Varlıklar, İş Verimliliği ve Esneklik, Bağlantı, Siber Tehditler, İş Modelleri, Dijital Kimlik & Gizlilik, Bulut, Platformlar & Altyapı, Sağlık Teknolojisi, Tedarik Zinciri, Dijital Dönüşüm.”

Yapay zekâ yaratıcılıkta insanların yardımcı pilotu olacak

CRIF InnovEcoS “2023 Teknoloji Trendleri” analizi, dünyada önde gelen uzmanların görüşleri detaylı bir şekilde incelenerek gerçekleştirildi. Son yıllarda yapay zekâ yatırımlarının arttığına dikkat çekilen CRIF InnovEcoS analizinde, yapay zekânın insanların yaratıcılık anlamında yardımcı pilotu haline geleceği vurgulandı. Yeni nesil kurumsal uygulamaların neredeyse tüm yazılım kategorilerinde ortaya çıktığının görüleceğine dikkat çekilen analizde uzmanların şu ifadelerine yer verildi; “2027’ye kadar, herhangi bir yeni üründe/süreçte yapay görüyü (machine vision) devreye alma ve kullanma becerisi çoğu endüstride en hızlı büyüyen beş girişimin temel özelliği olacak. Önümüzdeki yıllarda kurumsal üretkenlikte önemli gelişmeler sağlaması beklenenen yapay zekânın, yeni araçlar ile kuruluşlarda kullanılması da yaygınlaşacak. 2026 yılına kadar yapay zekâ şeffaflığını ve güvenliğini operasyonel hale getiren kuruluşlar, yapay zekâ modellerinin benimsenmesi ve kullanıcı kabulü açısından yüzde 50 iyileşme elde ettiklerini görecekler.”

Metaverse’de iş uygulamaları başı çekecek

Bu yıl markaların, müşterilerinin ilgilerini çekmek için metaverse üzerinden yeni deneyimler yaratmaya odaklandığının belirtildiği CRIF InnovEcoS “2023 Teknoloji Trendleri” analizinde, 2023’te iş uygulamalarının başı çekeceği vurgulandı. Dünyaca saygın kurum ve kuruluşların görüş ve raporlarının da detaylı bir şekilde incelenerek oluşturulan analizde metaverse’e ilişkin öne çıkan beklentiler şu şekide özetlendi; “2023’te markalar, pazarlama stratejilerine artırılmış gerçeklik ve metaverse’i dâhil etmeye devam ederken, aynı zamanda müşterilerin ilgisini çekmek için yeni deneyimler yaratmaya da odaklanacak. Metaverse girişimleri işlevsellikten çok, güvene dayalı olarak yükselecek. 2023’te iş uygulamalarının başı çekeceğine inanıyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, somut, diyaloğa dayalı ve sanal arayüzler büyük ihtimalle kullanılmaya devam edecek.  2027’ye kadar, dünya çapındaki büyük kuruluşların yüzde 40’ından fazlası geliri artırmayı amaçlayan metaverse tabanlı projelerde Web3, bilgi işlem ve dijital ikizlerin bir kombinasyonunu kullanıyor olacak.”