ABD eyaletlerinin Blockchain özelinde çalışmaları sürüyor. Bu kez Vermont eyaleti, sigorta sektörüne yönelik bir Blockchain pilot programı başlattığını açıkladı.

Blockchain’in sigorta sektöründeki kullanımı için dünya genelinde pek çok çalışma yürütülüyor. Bunların en yenisi ise bir şirket tarafından değil ABD’nin Vermont eyaleti tarafından başlatıldı. 11 Ocak’ta yayınlanan resmi açıklamaya göre programın odağında “captive insurance” olarak tanımlanan, bir ana grubun kendisi için lisanslı bir sigorta şirketi kurduğu alternatif sigorta şekli yer alıyor.

İmzalanan mutabakat zaptında Blockchain teknolojisinin ve captive insurance sektörünün dijital kayıt tutma uygulamalarındaki durumunun araştırılacağı ifade ediliyor. Pilot program, aynı zamanda eyalet yönetiminin Blockchain’le ilgili tüzük, kurallar ve düzenlemelerin gözden geçirilmesini de içeriyor.

Vermont’un Blockchain için bu alanı seçmesi sürpriz olarak nitelendirilmiyor. ABD’nin bu eyaleti Bermuda ve Cayman Adaları’nın ardından bu alanda dünya genelinde üçüncü sırada yer alıyor. 2018 yılında ABD’deki ilk tamamen Blockchain tabanlı emlak yönetimi uygulamasını gerçekleştiren Vermont yönetiminin bu teknolojiyi ilerleyen dönemde farklı alanlar için de uygulaması şaşırtıcı olmayacak.