Kullanıcılarının kripto para ve Nasdaq hisse senetleri satın alıp satmalarını sağlayan Bitcoin tabanlı bir uygulama olan Abra’nın CEO’su kurumsal blockchain ağlarının geleceğine inanmıyor.

Tarih gelecek hakkında başarısız yorumlar yaparak isimlerinin unutulmamasını sağlayan pek çok örnekle dolu. Bir örnek olarak; 1899 yılında Amerika Patent Dairesi Başkanı Charles Duell’in “Artık yeni hiçbir şey yok . İcat edilebilecek her şey icat edildi” sözünü gösterebiliriz. Bir diğer örnek ise Fransız askeri stratejisti ve 1. Dünya Savaşının Fransız komutanlarından Mareşal Ferdinand Foch’un 1922 yılındaki sözü: “Uçaklar son derece ilginç oyuncaklar. Ama askeri açıdan beş para etmezler.”

İnternet’in ilk dönemlerinde fırtınalar estiren Netscape’in ilk çalışanlardan, dot-com döneminin poster çocuklarından Bill Barhydt, Fortune’a verdiği bir röportajında internetin ilk yıllarındaki heveslerin sönüm gitmesine benzer bir döneme tanık olduğunu söylüyor.

Barhydt’un görüşüne göre, Bitcoin gibi açık blockchain ağları, işletmeler tarafından tercih edilen özel blockchain ağlarına göre çok daha başarılı olacak.

Barhydt, bu noktada olumsuz düşünen tek kişi olmayabilir. Eleştirmenler, blockchain teknolojisinin geleneksel veritabanı yazılımından büyük ölçüde farklı olmadığını söylüyor. Yakın tarihli bir makalede, küresel danışmanlık firması McKinsey, kurumsal blockchain çözümlerinin yavaşladığına dair bulgulardan bahsetmişlerdi. Gartner ise blockchain teknolojisini “Teknoloji İlerleme Döngüsü” grafiğinde hayal kırıklığı oyuğuna taşımıştı.

Barhydt’e göre  kurumsal blockchain ağları üzerinde çalışanların hepsi perişan bir şekilde başarısız olacak.

BCTR Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Usta, Barhydt’in görüşlerini şu şekilde değerlendiriyor; “Bu açıklamalar blockchain çözümlerinin her geçen gün sayısının neden arttığına makul bir açıklama getirmiyor ve bunu sadece bir “beklenti çılgınlığı” olarak tanımlamakla sınırlı kalıyor. Eğer Blockchain teknolojisini sadece teknolojik bileşenler olarak ele alırsanız kriptografi bilimi binlerce yıllık geçmişe sahip. Bizanslı Generallar yaklaşımı yeni bir keşif değil. Şifreli ve güvenli dağıtık veritabanlarını 20 yıldır biliyoruz. Eğer konuyu veriyi merkeziyetsizleştirmek olarak ele alırsanız merkezi tarih bunca merkezi yapıların gücünü yıkan hiç bir yapı yok ki onlar merkezi hale gelmesin. Haliyle konuya gündelik bakış açısı ve kelime dağarcığı ile değil, çok daha uzun vadeli bakmalıyız. Blockchain kurumsal dünyadan başlayarak bir güven temeli tesis edecek. Akabinde ise demokrasi anlayışını bile yeniden tanımlayabileceği bir dönem gelecek. Barhydt’in sözlerinin ne kadar büyük bir gaf olduğunu görmek için 100 sene beklemeye gerek bile kalmayabilir.”