Blockchain analitik firması Chainalysis tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, Sahra Altı Afrika’daki kripto kullanımı spekülasyondan ziyade ana akım haline dönüşüyor…

Chainalysis’in yeni bir raporunda Sahra Altı Afrika olarak tanımlanan ve genel itibarıyla Afrika kıtasında Sahra Çölü’nün güneyinde yer alan ülkeleri (aşağıda yeşil renkle gösterilen ülkeler) kapsayan bölge incelendi.

Raporda bölgedeki gençlerin önemli bir kesiminin düşük ekonomik fırsatlara karşı servet inşa etmede kripto para birimlerine yatırım yolunu izlediğine dikkat çekildi. Bölgede yüksek işsizlik oranları ile yüzleşen eğitimli gençlerin sayısının her geçen dün arttığı ve kriptonun bir tür kurtarıcı olarak görüldüğü bildiriliyor. Bunun aile üyelerini beslemenin bir yolu olduğunun altı çiziliyor.

Kripto paranın işletmelerdeki kullanımının dikkat çekici olduğu görülüyor. Buna göre 1000 doların altındaki küçük işletmeler arası transferler, tüm transferlerin yüzde 80’ini oluşturuyor.

Görsel, Vikipedi’den alınmıştır.

Sahra Altı Afrika’daki tüm kripto işlem hacminin %6’sını oluşturan P2P borsaları da ekosistemin temel bir parçası. Bu veri sıra dışı, zira ikinci sırada yer alan Orta ve Güney Asya ve Okyanusya bölgelerinin yaklaşık iki katı.

Hediye kartlarının kripto para benimsenmesinde önemli rol oynadığı belirtildi.

Son olarak tanınmış kripto para borsası Binance, kısa süre önce Fransızca konuşulan 5 Afrika ülkesini kapsayacak şekilde bir kripto eğitim turu başlattı. Söz konusu eğitimin blockchain’in benimsenmesi ve finansal erişilebilirliğin geliştirilmesini esas aldığı kaydedildi.