İngiliz futbol takımı Arsenal, blockchain firması Fantastec ile iş birliğine gitti. Fantestec yeni uygulamasıyla birlikte taraftarlara dijital koleksiyonlarını takas etme imkanı sunacak.

Londra merkezli şirketin takas platformu, Premier Lig ekibinin dijital koleksiyonlarını kendi aralarında taksim edebilmelerini ve takım paketleri satın almalarını sağlayacak.

Yeni uygulama aynı zamanda kullanıcılara sosyal ağ benzeri özellikler de sunacak. Taraftarlar uygulama üzerinden birbirleriyle etkileşime geçip bağlantı kurabilecekler. Bu özelliklerin de fiziksel ticaret ve takasa ön ayak olması bekleniyor.

Bunların yanı sıra kullanıcılar, uygulama üzerinden dijital oyuncu profillerini açabilecek ve kulübün erkek ve kadın oyuncularına yönelik orijinal içeriklere ulaşabilecekler. Bu içerikler ve profiller daha sonra uygulama üzerinden güvenli bir şekilde kullanıcılar arasında takas edilebilecek.

Arsenal’in ticari direktörü Peter Silverstone’un konuya yönelik açıklamaları şöyle: “Bir futbol taraftarı olarak birçoğumuz zamanında arkadaşlarla birlikte oyuncu kartları aldığımızı ve birbirimizle takas ettiğimizi hatırlıyoruz. Bu yeni girişimle birlikte Fantastec SWAP eski zamanlardaki konsepti dijital dünyaya taşıyacak ve dünyanın her yerindeki Arsenal taraftarları koleksiyonlarını birbirleriyle paylaşabilecek.”

Blockchain destekli dijital koleksiyonlar son yıllarda spor dünyasında oldukça popüler hale gelmeye başladı. Premier Lig ekibi Arsenal’in dışında bu teknoloji Major League Baseball Players Association, National Football League ve Amerika Kadın Milli Takımı da bu teknolojiye yatırım yapıyor.