“Türkiye’yi bilgi toplumuna dönüştürme” amacıyla çalışan Türkiye Bilişim Vakfı platformlarından Başlangıç Noktası, Danimarka Mülteci Konseyi ve Kodluyoruz iş birliğiyle Türk ve Suriyeli gençlere yönelik düzenlenen Başlangıç Noktası Teknoloji Girişimciliği Programı tamamlandı. Program kapsamında maddi destek sağlanan 12 başarılı proje, yatırımcılarla buluşturuluyor.

Türkiye Bilişim Vakfı platformlarından Başlangıç Noktası, Danimarka Mülteci Konseyi ve Kodluyoruz iş birliğiyle, katılımcıların kendi teknoloji tabanlı girişimlerini kurmaları, yeni iş modellerinin desteklenmesi ve yenilikçi çözüm önerileriyle dijital istihdama erişimin artırılması amacıyla yeni nesil bir teknoloji tabanlı girişimcilik programı olan Teknoloji Girişimciliği Programı düzenlendi.

18-30 yaş aralığındaki Türk ve Suriyeli gençlerin başvurduğu program, altı ana başlık ve bir tamamlayıcı eğitimden oluştu. Program kapsamında Girişimciliğin Temelleri, Fikir Geliştirme, İş Modeli Oluşturma, Ürün Geliştirme, Finansal Sürdürülebilirlik konularının işlendiği 40 saat süren 20 eğitim yapıldı. Aynı zamanda Tamamlayıcı Life-Skills Eğitimi ile Patika.dev üzerinden verilen ve girişimcilik süreci boyunca ihtiyaç duyulan başlıkları kapsayan soft-skills eğitimiyle desteklendi.

Program kapsamında 12 başarılı projeye hayata geçirilmesi için maddi destek sağlandı. Şimdi ise projeler yatırımcılarla buluşturuluyor. Kazanan projeler arasında parkinson hastalarının hareket etmesinin kolaylaştırılması, ilaca erişimi olmayan insanların ilaca eriştirilmesi, iç sularda ve denizlerde ölçümün kolaylaştırılması, oyuncular için sosyal bir oyun platformunun oluşturulması, yapay zekayla içerik oluşturulması gibi birbirinden çeşitli sektörlerde yenilikçi projeler yer alıyor.

125 kişinin mezun olduğu Teknoloji Girişimciliği Programı sayesinde Türk ve Suriyeli gençler girişimcilik hakkında bilgi sahibi olurken, networking buluşmalarına da katılma fırsatı yakaladılar.