Blockchain Türkiye Platformu (BCTR) Blockchain Türkiye OnChain Çalışma Grubu tarafından hazırlanan Merkeziyetsiz Finans “DeFi” Raporu yayınlandı.

Adem-i merkeziyetçi sisteme bölgesinde liderlik eden bir Türkiye yaratmakvizyonu ile Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) çatısı altında bir inisiyatif olarak kurulan Blockchain Türkiye Platformu (BCTR), “Türkiye’de sürdürülebilir blockchain ekosistemi oluşturarak, bu teknoloji ile yeni dönem iş yapış biçimlerinin önündeki zorlukların giderilmesine yönelik bir paylaşım platformu oluşturma” misyonunu kendisine şiar edinmiş, kar amacı gütmeyen bir organizasyon.

BCTR çatısı altında yer alan Çalışma Grupları ile blockchain teknolojisine ilişkin güncel konuları ve kullanım alanlarını değerlendirmek; ilgili paydaşları bir araya getirmek ve Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, bilinirliği ve kullanımının artırılması, faydalarının araştırılması ve stratejik önceliklerinin saptanması için yayınlar hazırlama ilkeleri çerçevesinde;
Blockchain Türkiye OnChain Çalışma Grubu tarafından hazırlanan Merkeziyetsiz Finans “DeFi”, kendi alanında önemli bir ihtiyaca cevap vermek üzere hazırlandı.

Web 3 teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla beraber blokzinciri başarı öykülerinden biri olarak karşımıza çıkan Merkeziyetsiz Finans yani DeFi (Decentralized Finance) kavramının detaylı olarak değerlendirildiği rapor, OnChain Çalışma Grubu bünyesinde, DeFi Alt Çalışma Grubu tarafından hazırlandı.

Raporda; DeFi kavramına, araçlarına, uygulama örneklerine, geleneksel finans yöntemleriyle karşılaştırmasına ve hukuki yönden değerlendirmelere yer verildi.

> İlgili raporu buradan indirebilirsiniz.

Eğer BCTR ağına dahil olmak, kurumsal olarak BCTR Çalışma Gruplarına katılmak, hazırlanan raporlara katkı sağlamak isterseniz üyelerimiz sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.