Kripto para ekosisteminin en büyük iki varlığı olarak kabul edilen BTC ve ETH’nin toplam piyasa değeri 750 milyar doları aştı…

İlk çeyrek sonunda görülen tabloya göre Bitcoin (BTC), Mart ayında %20,66, Ethereum (ETH) ise %9,62 arttı. Kripto para ekosisteminin en büyük iki varlığı olarak kabul edilen BTC ve ETH’nin toplam piyasa değeri, güncel yükselişlerle 750 milyar doların üzerine çıktı.

Farklı varlık türleri ve yatırım araçlarındaki yatırımcı trendlerinin ilişkisini belirlemek için kullanılan korelasyona bakıldığında, S&P 500 ve Nasdaq endeksleriyle Bitcoin arasındaki korelasyonun %30 bandına çekildiği, altın ve Bitcoin arasındaki korelasyonun da %50 seviyesine ulaşarak 2 yılın en yüksek zirvesini gördüğü kaydedildi…

Kripto para birimlerinin yerleşik piyasalardan ve hisse senetlerinden bağımsız olarak hareket etmesinin, bu yatırım araçlarıyla davranışlarının farklılaşmasının, kripto para birimlerinin doğası ve değer vaadi açısından iyiye işaret ettiğine dikkat çekiliyor.

Öte yandan Bitcoin’in piyasadaki hakimiyetinin de %47 seviyesine yükselmesi, en büyük kripto varlığı altcoin olarak tabir edilen diğer kripto para birimlerini baskıladığını gösterdi. Metis ve Maker gibi altcoin’ler çeyreği %20’nin üzerinde değer kaybıyla tamamlarken, Bitcoin ve Ethereum ağlarındaki aktif adres sayısı sırasıyla %10 ve %5 arttı.