Blockchain tabanlı dijital reklam çözümleri sunmak üzere kurulan Lucidity tarafından yapılan bir araştırma, Blockchain uygulamalarının dijital reklamlardaki yüksek düzeyde dolandırıcılık vakalarını engelleyebildiğini ve çok daha verimli kampanyaları mümkün kıldığını gösteriyor.

Blockchain teknolojisinin kullanılabileceği alanların sınırı yok gibi görünüyor öte yandan bu beklentinin pek çeşitli alanlar için karşılığını bulmayacak olması bilinen bir gerçek. Blockchain teknolojisinin dijital reklamcılık sektörüne etkisi ise beklenenden daha fazla olabilir.

Blockchain teknolojisini kullanarak dijital reklam sektörü için çözümler geliştiren Lucidity isimli şirket yayınladığı Ad Transparency Report 2019 raporunda, blockchain teknolojisinin sektör üzerindeki etkilerini analiz ediyor.

“Bugüne kadar geliştirilmiş en kapsamlı dijital reklam çözümü” olarak ürünlerini ifade eden şirketin, bu çözümlerin uygulanması ile alakalı yaptığı araştırma sonuçlarına göre programatik reklam sektöründe yüksek düzeyde sahtekarlık bulunuyor ve blockchain bu sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

Şu anda dijital reklamcılık sektörü, reklam tedarik zincirinde müşterilerin kampanyalarını farklı reklam dağıtım ağları üzerinden alıcılara ulaştıran sistemler ile ilerliyor. Farklı reklam yayınlama platformları kendi geliştirdikleri teknolojiler geçersiz görüntüleme ve sahte trafikleri takip ediyor ancak bu yaklaşımlar bütünüyle ilgili platformların algoritamlarını sakladıkları yapılar. Elbette bu dünyanın en büyük sağlayıcısı Google.

Lucidity, reklam izleyicileri, ile kampanya talebi yapan ve aracı olarak platform hizmeti veren tüm taraflar arasındablockchain tabanlı bir kayıt sistemi sunuyor. Bu sistem kampanyaların verimliliği ve raporlanması konusunda şeffaf sonuçlar sunabiliyor.

Yapılan araştırmaya göre mevcut sistemlerdeki tutarsızlıkların ana nedeni bot trafikler ve reklam sahtekarlığı. Rapora göre izlenen kampanyalardaki tüm tıklamaların yalnızca yüzde 52’si doğrulanabilir nitelikte. Bu veriler blockchain tabanlı çözümler ile tespit edilerek filtreleme algoritmaları sayesinde ortadan kaldırılabiliyor.

İlgili raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.