Kripto kredi kuruluşu BlockFi, iflasını açıkladı…

Kripto kredi kuruluşu BlockFi, 29 Kasım Pazartesi günü FTX çöküşüyle ortaya çıkan en son  etkilere dikkat çekerek iflas başvurusunda bulundu.

Firmanın iflas dilekçesine göre BlockFi, 1 milyar dolarlık varlık ve 10 milyar dolarlık yükümlülükle 100.000’den fazla alacaklı talep etti.

İflas, BlockFi’ye alacaklılar için bir geri ödeme planı formüle etme ve FTX’ten alabileceklerini geri alma fırsatı verir, ancak potansiyel geri ödemeler çok uzakta. Firmanın danışmanı Mark Renzi, bir mahkeme dosyasında “FTX’in çöküşünün sonuçlarının tam olarak belirleneceğini” kabul etti.

Öte yandan endüstri son darbelerin artçı şokunu emmeye devam ederken, Ethereum’daki sentetik Bitcoin varlıklarının miktarı Nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 338 bine düşmeye devam ediyor. Alameda Research iflas başvurusunda bulunduktan sonra fonlarını kaybeden renBTC’nin arkasındaki ekip, ihraç işlemini durdurdu. Ekip, Alameda bağlantılı Ren 1.0’ı aşamalı olarak kaldırmaya ve daha fazla fon bulduklarında 2.0 sürümünü başlatmaya karar verdi.

Ethereum’daki en büyük Bitcoin tedarikçisi olan WBTC, hafta sonu yaklaşmakta olan bir de-peg korkusuyla karıştı, ancak o zamandan beri resmi koruyucusunun WBTC’nin güvenli ve tam olarak desteklendiğine dair güvence vermesinin ardından bir miktar güven tazeledi.