Stephen P. Williams tarafından yazılan ve Okhan Gündüz’ün Türkçeye çevirdiği “Blok Zinciri: Gelecekteki Her Şey” kitabı Kaknüs Yayınları aracılığıyla raflara geldi. Tecrübeli teknoloji yazarının blokzinciri teknolojisini ve bu teknolojinin dünyayı nasıl değiştireceğini ele aldığı kitabın açıklamasını okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Blok zinciri nedir? Teknoloji uzmanlarından iş dünyası patronlarına ve filantroplara kadar herkes bunun, en az İnternet’in keşfinde olduğu kadar toplumu dönüştürecek bir teknoloji olduğuna inanıyor. Peki,  blok zincirinin “Gelecekteki Her Şey” diye anılmasının sebebi ne olabilir?

Son zamanların en önemli yeniliği hakkında ustaca yazılmış, kolay okunan giriş niteliğindeki bu eserde  Stephen P. Williams, kafalardaki bütün soruları cevaplıyor. Bitcoin gibi kripto paraların bu yeni teknolojinin devrim yaratan çok sayıdaki uygulamasından sadece bir tanesi olduğunu dile getiriyor.

Teknolojiye aşina olmayan okuyucular için karmaşık kavramları; sindirilebilir anekdotlar, net tanımlar ve benzetmelerle açıklıyor. “Dijital kayıt defteri” denilen bu sistemin neden hack’lenemediğini ve değiştirilemediğini; “dağıtılmış olma niteliği” sebebiyle hâkimiyet ve gücü; banka, hükûmet ve şirketler gibi merkezî birimlerin elinden alıp dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan sıradan vatandaşların kullanımına verdiğini ve yaygın kullanımının toplumun geneli için neler vadettiğini anlatıyor.

Yakın geleceğimize doğru yapacağınız bu inanılmaz yolculukta ekonomi, siyaset ve küresel ticareti derinden etkileyecek blok zinciri sistemlerini, elinizi uzatsanız dokunacak kadar yakından tecrübe etmeye hazır mısınız?

“Blok Zinciri: Gelecekteki Her Şey” kitabına buradan ulaşabilirsiniz.