Blockchain Türkiye Platformu platin üyelerinden, kripto para alım satım platformu BtcTurk, ‘Blockchain Transparency Institute’ (BTI) tarafından açıklanan ve platformların belirttikleri işlem hacimleri ile tahmini gerçek işlem hacimlerini karşılaştıran raporda Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para alım-satım platformları arasında zirvede yer aldı.

BTI, dünyanın farklı ülkelerinde faaliyet gösteren bir çok kripto para platformunu işlem hacimlerine göre kıyasladı, araştırmada kullanıcıların tercih ve işlemlerini manipüle etmek amacıyla suni hacim oluşturarak ticaret hacmini yüksek gösteren platformlara dikkat çekildi. BTI’un açıkladığı Ağustos raporuna göre BtcTurk, raporladığı işlem hacmi ve gerçek işlem hacmi arasında fark olmayan borsalar arasında yer aldı.Tamamıyla şeffaf ve güvenilir bir platform olarak faaliyetlerini büyütme hedefindeki BtcTurk, BTI tarafından hazırlanan “düzeltilmiş” işlem hacimleri baz alındığında Türkiye’de en büyük kripto para alım-satım platformu olmasının yanı sıra raporladığı işlemlerin gerçek kullanıcılar tarafından gerçekleştiği az sayıdaki platformlardan biri olarak öne çıkıyor.

Dünyada 23’üncü

BTI tarafından yayınlanan raporda aynı zamanda BtcTurk, işlem hacmine göre dünyanın en büyük 23’üncü kripto para alım satım platformu olarak yer alıyor. BtcTurk’ün işlem hacimlerinde herhangi bir manüpülasyon yapılmadığı Coinmarketcap sıralamasında da görülebiliyor, böylece BtcTurk Türkiye’nin en güvenilir kripto para alım satım platformu olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, “Kripto para piyasasında pek çok platformun, botlar vasıtasıyla sahte hacim oluşturarak 24 saatlik ticaret hacimlerini şişirdiği ve böylelikle yeni kullanıcıları çekmeye çalıştığı maalesef bir gerçek. Biz BtcTurk olarak sadece bir teknoloji şirketi olmanın ötesinde, sahip olduğumuz finansal hizmetler deneyimi ve bu alandaki kadro gücümüz ile sektörün Türkiye’de en iyi şekilde faaliyet göstermesi ve sektör standartlarının oluşturulması amacıyla hareket ediyoruz. “Blockchain Transparency Institute” tarafından yakın zamanda yapılan araştırma, kripto para piyasasındaki işlem hacminin yarısının sahte olduğu öne sürdü. Biz BtcTurk olarak bu tür manipülasyonlar içerisinde yer almadığımızı her ortamda dile getiriyorduk ancak bağımsız kuruluşlar tarafından hazırlanan bu raporlarda da işlem hacimlerimizde herhangi bir fark olmadığının görülmesi bizim için çok önemli.

BtcTurk olarak bu tür manipülasyonların önlenmesi adında atılacak her türlü adımın yanında yer alacağımızı belirtmek isteriz. Bu sebeple; öncelikli olarak bu konuda uzmanlaşmış personel, bilgi birikimi, teknoloji ve finansın buluşmasının dengesinin kurulması, müşterini tanıma kuralının işletilmesi yöntemleri gibi başlıklarda yapılacak bir düzenlemenin faydaları olacağı açıktır. Biz BtcTurk olarak henüz bir regülasyon gelmemiş olsa da regülasyonun çok yüksek olduğu finansal piyasalar tecrübemiz ve teknolojik taraftaki yüksek bilgi birikimimiz sayesinde sanki regülasyon varmışçasına dikkatli ve özenli çalışıyoruz. Ülkemizde kullanıcıları ve sektörün sağlıklı gelişiminin korunması amacıyla yapılacak düzenlemelerde örnek uygulama olabilecek bir şirket olmak için çalışıyoruz. Kripto paraların ve Blockchain’in özünün bozulmadan korunacağı düzenlemeler ile ilgili adım atabilirsek ülke olarak da önemli bir fırsatı yakalayabileceğimize inanıyoruz” diye konuştu.