Bu yıl Türkiye’de ilk defa düzenlenen Awards Photos yarışması, dünyanın dört bir yanından fotoğrafçıları bir araya getirdi. Gecenin açılışı Yıldız Asyalı ve Güliz Asyalı’nın keman konseriyle gerçekleşti ve toplamda 50 bin dolar değerinde ödül sahiplerini buldu. Organizasyon, Seed.Photo ve ByBit altyapısıyla, FIAP ve Eurasia’nın katkılarıyla awards.photos internet sitesi üzerinden gerçekleştirildi ve kazanan eserler ödüllendirildi.

Geleneksel fotoğrafçılığı modern teknolojiyle birleştirerek sanat dünyasına yepyeni bir perspektif sunmayı amaçlayan yarışma, 6 farklı kategoride düzenlendi. Yarışmanın jürisi; yaratıcı konsept, insan, doğa, açık renk, açık monokrom ve seyahat kategorilerinde değerlendirme yaptı. Yaratıcı Konsept kategorisinde günlük fotoğrafıyla Elina Garipova kazanırken, Zambak isimli fotoğrafıyla insan kategorisinde Mehdi Nağaşzade ödülün sahibi oldu. Dünyanın birçok ülkesinden katılan yarışmacılardan, açık renk kategorisinde “6 Sandalye” adlı fotoğrafıyla Ovi Pop kazanırken, açık monokrom kategorisinde Rüstem Rakimov ödülün sahibi oldu. Seyahat kategorisinde ise “Kutup Beyleri için Mutlu Günler” fotoğrafıyla Jie Fischer kazandı. Kazanan yarışmacılara ödülleri TRT Haber İstihbarat Şefi Adem Hançer, Posta Gazetesi Ekonomi ve Teknoloji Editörü Murat Gülderen, deneyimli gazeteci ve akademisyen Cem Kıvırcık ile Awards Photos Türkiye Elçisi İlter Yılmaz tarafından verildi.

Awards Photos Türkiye Elçisi İlter Yılmaz,
etkinlikle ilgili olarak: “Dünyanın ilk NFT fotoğraf yarışmasını dünyanın incisi İstanbul’da gerçekleştirmekten dolayı büyük bir gurur duyuyoruz. İstanbul, uluslararası etkinlikler ve kongre turizmi açısından eşsiz bir konuma sahip olmasıyla biliniyor. Fotoğrafçılar için ise adeta bir hazine niteliğinde,” dedi.

Yılmaz, sözlerine şu şekilde devam etti: “NFT’ler, sanat dünyasında dijital eserlerin değerini artırmak ve sanatçılara yeni gelir kaynakları sağlamak için kullanılan yenilikçi bir teknoloji. Sanatçıların eserlerini dijital sanat olarak pazarlayabilmesini, sınırlı sayıda üretime imkan sağlaması ve akıllı kontratlar üzerinden sanatçının eser üzerinden haklarını kontrol edebilmesine imkan sağlıyor. Etkinliğimizin amacı NFT fotoğrafçılığını tabana yayarak daha çok sanatçının NFT dünyasına girmesini ve eserlerini korumalarını sağlamak için farkındalık yaratmak.”

Yapay zeka tehdit mi yoksa fırsat mı?

Awards Photos etkinliği, katılımcılarına yenilikçi bir deneyim sunarken, fotoğrafçılık dünyasının dijital dönüşümünde önemli bir kilometre taşı oldu. Etkinlikte, yapay zeka destekli fotoğrafçılığın geleceği ve sanat dünyasına yansıması konuşuldu. Yapay zekanın tehdit mi yoksa fırsat mı olduğu tartışılarak, dijital sanatın geleceğine dair öngörüler paylaşıldı.

Konu ile ilgili olarak Seed.Photo Kurucu Ortağı Ashkan Alex Atashkar, günümüzde artık yapay zekanın hayal gücüyle yarıştığını ifade ederek, şöyle konuştu: “Awards Photos, sadece bir yarışmanın ötesinde; geleneksel fotoğrafçılığı, blockchain teknolojisi ve NFT sanatını bir araya getirerek yeni bir çağın kapılarını aralıyor. Dünyanın ilk NFT fotoğraf yarışması da bu nedenle sanatı ve tarihi ile büyük öneme sahip İstanbul’da olmalıydı. Günümüzde herkes yapay zekadan bahsediyor. Peki yapay zeka bizler için bir dost mu yoksa düşman mı? Bizlere bugün sanatta yardım mı ediyor yoksa sanata zarar mı veriyor? Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan internet ortamında eser hırsızlığı konusu yapay zeka ile birlikte sanatçıların en çok çekindiği konulardan. Bu durumun çözümü ise bahsettiğimiz Blockchain teknolojisi. Blockchain ile birlikte fotoğraflar olması gerektiği gibi eşsiz bir şekilde platformlarda korunabilecek ve hırsızlığa mahal verecek herhangi bir durum yaşanmayacak. Bu nedenle bizler Blockchain teknolojisi ve fotoğraf sanatını birleştirerek NFT fotoğraflarını yaratmayı amaçladık.”