Huobi Araştırma Enstitüsü 19 Eylül’de başlaması beklenen Ethereum birleşmesinin sektör üzerindeki olası etkilerini değerlendirdi.  

Blok zincirinin verimliliğini artırmanın ve çevresel etkisini azaltmanın ötesinde, 19 Eylül’de başlaması beklenen Ethereum Birleşmesi’nin kripto piyasası üzerinde büyük olasılıkla karmaşık ve derin bir etkisi olacak.

İlk olarak geçişin ne içerdiğine bir göz atalım. Mevcut Ethereum Ana Ağı, Beacon Zinciri ile birleşerek iş kanıtından (PoW) hisse kanıtına (PoS) geçişi tamamlarken, sözleşme yürütme işlevlerini ve mevcut kullanıcı durumuyla tam geçmiş verilerini korur. Birleşme, yalnızca daha düşük küresel karbon emisyonu çağrısına bir yanıt değil, aynı zamanda gelecekteki teknolojik yükseltmelerin temelini atmak için kritik bir adımdır.

Huobi Global, kullanıcıların Ether (ETH) ve ilgili varlıkların piyasa trendlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için Birleşmenin ardından görmeyi beklediğimiz dört trendin bir özetini sunuyor.

ETH deflasyonu muhtemel

Şu anda, yeni oluşturulan ETH (Ethereum ağının ana tokeni) çoğunlukla PoW ödüllerinden geliyor ve toplam hacmin yaklaşık %90’ını oluşturuyor. Bu kısım, Birleşmeden sonra kaybolacak ve topluluğun “üçlü halving” olarak adlandırdığı yeni ETH üretiminde keskin bir düşüşe yol açacak.

Bununla birlikte, yok edilen ETH miktarı zincir içi aktivite ile yakından ilişkilidir: gelecekteki aktivite önceki yıldan önemli ölçüde sapmazsa, yok edilen miktar aynı kalacaktır. Yok edilen miktarın altında ETH üretimi ile bu, ETH’yi deflasyona götürebilir. 

 ETH stake etmede artış

Birleştirme sonrası Ethereum ağı, orijinal Beacon Zincirinde bulunmayan, kazançları artırmak için tasarlanmış gelir sağlayan işlemler için gaz ücretlerinde Bahşişler verecektir. Bu, fiyatı artıracak olan ETH’yi dolaşımdan çıkararak, stake etmeye katılmak için daha fazla yeni yatırımcı çekecek. Dolaşımdaki ETH sayısındaki gerçek düşüş, ETH üzerindeki staking (diğer Katman 1 zincirlerinin oldukça üzerinde olan) için boşluk payının yanı sıra daha fazla ETH’yi stake etmeye çekebilecek, gelecekteki ETH faiz oranları ile güçlendirilebilir. Deflasyonla karşılaştırıldığında staking’deki artışın ETH fiyatını yükseltmede daha güçlü bir etkiye sahip olması bekleniyor.

Forking sonrası kısa vadeli ETH talebi

Ethereum Classic (ETC), 2016 yılında Ethereum ağının büyük bir teknik yükseltmesi olan hard fork’tan kaynaklanan ayrı bir blok zinciridir. PoS’a geçişle yer değiştiren madenciler bir çıkış yolu ararken Birleştirme başka bir fork ile sonuçlanabilir mi? Ekosistemdeki katılımcılardan yeterli destek varsa, çatallı bir zincir madencilerin kaybını azaltmak için ETH hash oranının bölündüğünü görebilir. Bununla birlikte, token fiyatı, ikincisinin sürdürülebilir olması için çatallı zincirin aldığı hashrate seviyesi ile orantılı olmalıdır. Bazı yatırımcılar, yalnızca çatallı tokenleri almaya hak kazanmak için ETH satın alabilir, ancak bu talebin, çatallı tokenlar çıkarıldıktan sonra dağılacağı için kısa ömürlü olması muhtemeldir.

ETC fiyatında yükseliş

Birleştirmenin ardından PoS’a geçişle birlikte PoW madencileri, grafik kartı ile madenciliği mümkün olan blok zincirlerden biri olan ETC’ye geçebilir. Bu, ETC’nin ağ güvenliğini güçlendirecek ve ekosisteme olan güveni artıracaktır. ETC’nin fiyatı, hash oranındaki artışa, gelişim seviyesinde orantılı bir sıçrama eşlik ederse bile yükselebilir.

Bununla birlikte, ETC’nin mevcut hash oranı, ETH’lerin sadece %3’ünde çok küçüktür. Bu, ETH hash gücünün yalnızca %3’ünün taşınmasının ETC’nin hash oranının iki katına çıkmasına neden olacağı ve bu da ETC madencilerinin kazançlarını yarıya indireceği anlamına gelir. ETC fiyatı, bir ikilem oluşturan kazançlardaki bu düşüşü dengelemek için yükselmelidir: daha yüksek fiyatlar, ekosistemden yeterli desteği almak için artan güvenliğe bağlıdır, ancak yüksek düzeyde bir güvenlik sadece token fiyatları yeterince yüksek olduğunda gelen madencilere dayanan yeterli hashrate ile mümkündür.

Piyasa bu döngüyü başlattığı için hangisinin önce gerçekleşeceğini öğrenmek için beklememize gerek yok. ETC’nin fiyatı arttı, bu da hash gücünün geçici bir yukarı sarmalına yol açtı. Bununla birlikte, bunun sürdürülüp sürdürülemeyeceği, ekosistemin gelişiminin ve inovasyonunun fiyat artışına ne kadar iyi ayak uydurabileceğine bağlıdır.