Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Fransız ekonomi dergisine verdiği bir röportajda blockchain teknolojisinin hükümetin önceliği olduğunu belirtti.

Fransa’nın gelişmekte olan bu sektörlere bağlılığının kanıtı olarak devletin 4.5 milyar euro yatırım yapacağını açıklayan Le Maire, Blockchain’i gelişmekte olan sektörlerin başında görüyor.

Le Maire, yapılacak olan yatırımların yanı sıra blockchain teknolojisine yönelik düzenlemeler üzerinde de çalışıldığını vurgulayarak bu hafta PACTE yasasının Fransa Ulusal Meclisi’nden geçtiğinin altını çizdi. Le Maire röportajda bu yasayı “token ve dijital varlık servis sağlayıcıları için benzeri görülmemiş ve çekici bir yasal çerçeve” olarak nitelendiriyor.

2019 yılının geri kalanında hükümetin blockchain projesi için yeni odak alanları belirlediğini söyleyen Le Maire, bunlar arasında blockchain teknolojisinin sanayi sektörüne entegrasyonu, yenilikçi blockchain projelerine yatırım ve yasalarla ilgili düzenlemeler olabileceğini sözlerine ekledi.

Fransa’nın bir süredir blockchain teknolojisine olan ilgisi biliniyor. Özellikle devletin eliyle bu teknolojiye yönelik yapılan yatırımlar ülkenin blockchain sektöründeki dikkat çekici bir lokasyon olmasını sağladı. Geçtiğimiz haftalarda da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da yaptığı bir konuşmada blockchain teknolojisinin tarımda ve diğer alanlarda kullanılabileceğini, Fransa’nın bu konuda Avrupa’ya öncü olabileceğini dile getirmişti.