Fransız yapımcı Dominique Boutonnat, Ulusal Sinemacılık Merkezi’ne (CNC) blockchain teknolojisini vurgulayan tavsiye raporunu sundu.

Blockchain teknolojisinin kullanım senaryolarını düşününce akla ilk gelen sektörlerden biri film sektörü olmasa da bu teknolojini potansiyeli sinemacılık açısından birçok problemi ortadan kaldırabilecek güce sahip.

Film yapımcılığının değer zinciri, yapımcılarla, hak sahipleriyle ve daha önce yapılmış pazarlıklarla devam eden çarpık bir güç dengesine sahip. Yapımcı Dominique Boutonnat blockchain teknolojisinin bu dengesizliği ortadan kaldırabileceğine inanıyor.

Boutonnat CNC’ye içinde blockchain teknolojisini barındıran bazı öneriler sundu.

İlk öneri Sinema ve Görsel İşitsel Kayıtların (RCA) blockchain teknolojisini kullanarak yeniden tasarlanmasıyla ilgili. Boutonnat tüm RCA’in yeni bir platforma taşınarak daha hızlı işlem süreleri, daha modern veritabanı ve derlenmiş verilerin bütünlüğünü garanti eden bir siteme geçilmesini öneriyor.

Boutonnat ikinci önerisinde ise sinema için verilen ücretlere ve ödem fişlerine değiniyor. Özellikle fiş takiplerinin oldukça kötü yönetildiğini söyleyen Boutonnat, bunların gerçek izleyici sayısını da manipüle edebileceğini vurguluyor. Boutonnat blockchain teknolojisini kullanarak izleyici sayısının gerçek zamanlı olarak takip edilebileceğini düşünüyor.