Kar amacı gütmeyen blockchain organizasyonu IOTA Vakfı, dijital gıda güvenliği yönetimi firması Primority ile anlaşmaya giderek blockchain teknolojisiyle gıda alerjenlerini takip edecek.

Yeni ortaklık dünya çapında gıda alerjisi olan yaklaşık 220 milyon kişiyi hedef alan ölümcül gıda alerjenleriyle ilişkili riskleri azaltmayı hedefliyor

İş birliği tüketicilerin alerjenler için gıda ürünlerini kontrol etmelerini sağlayacak bir uygulama prototipinin geliştirilmesini içeriyor.

IOTA’nın değiştirilemez dağıtık defter protokolü Tangle üzerine kurulacak olan uygulama Primority’nin 3iVerify platformuyla entegre olacak. Bu da üreticilerden toplanan bilgilerin IOTA’nın Tangle’ı ile otomatik olarak paylaşılmasını sağlayacak.

Uygulama tüketicilerin gıda hakkında birçok detaya ulaşmasına imkan tanıyacak. Tüketiciler bu detaylara ürün üzerindenki barkod kodunu okutarak ulaşabilecekler. Tedarikçilerin kullandığı materyallerden gıda üretim sürecinin detaylarına kadar birçok bilgi tüketicilerle paylaşılacak. Tüketiciler bu bilgilere hiçbir kişisel ya da hassas bilgisini paylaşmadan erişebilecek.

Tüketicilerin üretilen gıdaya dair detayları bilmesi onları otomatik olarak gıda alerjisine karşı da uyarmış olacak.

Son zamanlarda gıda tedarik sürecinin takibi için sık kullanılan blockchain tabanlı IBM Food Trust bir hayli gündemde. Ancak IOTA ve Primority bu çözüm için IBM’in değil kendi çözümlerini kullanacaklar.