Helal tarımsal gıda pazarı OneAgrix blockchain teknolojisi destekli gıda takibini entegre ederek helal ekonomiye izlenebilirlik avantajları getirmeye hazırlanıyor.

FoodNavigator’ın haberine göre OneAgrix’in B2B platformu sadece helal ürün ve içindekilerinin takibini yapmakla kalmayacak. Aynı zamanda üreticilerin helal sertifikalarını da doğrulayacak. Veriler, helal gıda dolandırıcılığı ve sahteciliğine karşı mücadeleye yardımcı olmak için bir blockchain defteri aracılığıyla onaylanacak ve güvence altına alınacak.

Blockchain esasında değiştirilemez bir kayıt sistemi. Tedarik zincirinin her bir parçası kayıtlarını buraya girebiliyor ve zincirdeki her bir üye anlaşmaya varmadığı sürece bu kayıtlar değiştirilemiyor. Böylelikle değiştirilemeyen kayıtlar oluşturularak izlenebilirlik sağlanıyor.

Sahte helal gıda sertifikalarının artmasıyla bu alana yönelik bir şeffaflık ihtiyacı olduğu konusunda birçok kişi hemfikir. Hali hazırda blockchain teknolojisi gıda sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaya başlamışken OneAgrix de bu teknolojiyi Hong Kong girişimi Trace Labs ile birlikte helal bölümüne getirmek istiyor.

OneAgrix bu ademi merkeziyetçi veri paylaşımının bir parçası olmak için helal sertifikalandırma kuruluşlarına, laboratuarlara, izlenebilirlik sağlayıcılarına, mezbahalara, çiftliklere, üreticilere ve distribütörlere çağrı yapıyor. Tedarik zincirinin tüm bağlantıları birleştirilerek servisin daha büyük bir bölümü koruyabileceği düşünülüyor.