Amazon, IBM, Microsoft, Oracle ve SAP bulut servisleri üzerinde çalışan Blockchain çözümlerini birleştirerek NEMO adında devasa bir blockchain ağı oluşturabilir mi?

Bazı gelişmeler “Yok Artık!” dedirtebiliyor. Blockchain teknolojisinin dönüştürücü ve birleştirici gücü dünyanın en büyük bulut servisi sağlayıcısı beş teknoloji devinin iş birliği yapmasına vesile olabilir mi? Enterprise Times’ın haberine göre bu proje için çoktan çalışmaya başladılar.

Hyperledger altyapıı ile Amazon, IBM, Microsoft, Oracle ve SAP bulut servisleri üzerindeki blockchain hizmetleri birleştirilecek. Sistemin adı NEMO olacak ve sistemler arasında kurulan bağlantıda Ripple tarafından geliştirilen kayıt sistemleri arası iletişim protokolü “Interledger Protocol (ILP)” kullanılacak. Sistem üzerinde HyprTkn adı verilen bir kripto token oluşturularak kullanıma sunulacak…

Haberi okumaya devam ettikçe insanı daha da hayrete düşüren ayrıntılar ile karşılaşmaya devam ediyoruz. Ancak bunları okuyucularımız ile paylaşmayacağız zira bu içerik 1 Nisan şakası olarak hazırlanmış.

Her ne kadar üzerinde detaylı şekilde çalışılan bu içerik bir şakası olsa da “Keşke gerçek olsaydı” deme ihtiyacı hissediyoruz zira bir ekosistem tam olarak böyle bir adımı gerektirir. Burada önemli olan sahte haberin içeriği ve oyuncuların isimleri değil. Amacına bağlı olarak yayın tarihinin geride kalması da değil. Blockchain teknolojisinin doğası gereği gelecekte böyle bir adımı mümkün kılma gücü. Belki de blockchain doğası gereği gelecekte bu bir şaka olmaktan çıkabilir.

İtiraf: Bu kurguyu kıskanmadık desek yalan olur. Gelecek seneyi bekleyin 😉