Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Hong Kong University of Science and Technology -HKUST), metaverse’de sanal ikiz kampüsler kuracak. İşte detaylar…

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (HKUST), dijital inovasyon ve blockchain teknolojisi kapsamında önemli bir adım atarak metaverse’de ‘dünyanın ilk sanal ikiz kampüslerinin’ kurulacağını açıkladı.

Eğitim kurumu bu stratejinin öğrenim deneyimini geliştireceğine inanıldığını kaydederken öğrencilerin artık sanal bir kampüste dersler alabileceğini, aynı zamanda yaşıtları ile etkileşime girerek diğer etkinliklere katılabileceklerini belirtti.

Görselleştirme araçları, kameralar, sanal gerçeklik (VR) başlıkları, sensörler ve genişletilmiş gerçeklik sınıflarının kullanımıyla hem Hong Kong’daki hem de Guangzhou’daki öğrenciler derslerini aynı anda ve aynı yerde alabilecek. Kampüsler, her ikisi de HKBTÜ’de profesör olan Wang Yang ve Pan Hui’nin ortaklaşa yürüttüğü bir proje olan MetaHKUST’ın bir parçası olacak.

Önemli bir adım…

Disiplinlerarası öğretim ve elektronik öğrenmeyi (e-öğrenme) uygulayan ilk üniversiteler arasında konumlanan HKUST’ın Web3.0 alanına yönelik ilerlemesinin resmi olarak Eylül ayında başlaması planlanıyor. Spesifik bir başka ayrıntı olarak, mezuniyet törenlerinden birinin yıl sonuna doğru (Aralık ayında) Web3.0 alanında olması da muhtemel görünüyor.

Projenin tamamlanması eğitim kurumu açısından son derece önemli. Aynı zamanda metaverse’ün gelişimine önemli katkılar sağlaması muhtemel, zira öğrencilerin kendi avatarlarını geliştirmek, NFT oluşturmak ve diğer sanal sanat eserleri sunmak gibi tasarım faaliyetleri gündeme gelecek…