Surrey Üniversitesi, İngiltere Ulusal Arşivi’ni blockchain teknolojisini kullanarak korumaya yardımcı olmak için iki şirketle iş birliği yapacağını duyurdu.

ARCHANGEL adı verilen proje bu teknolojiyi kullanarak devlet tarafından tutulan kayıtların her biri için dijital parmak izi oluşturacak.

Oldukça iddialı bir proje olan ARCHANGEL sadece blockchain teknolojisini değil, yapay zeka teknolojisini de kayıtlara zarar vermemek ve verileri korumak adına kullanacak.

Projenin temel amacı blockchain teknolojisinin de yardımıyla arşiv veritabanını korumak ve bakımını sağlamak olacak. Sistem otomatik olarak dijital kayıtlardaki değişiklikleri tespit edip işaretleyecek. Bu değişikliklerin kaza sonucu mı yoksa bazı kötü niyetli girişimlerce yapılıp yapılmadığını sistemdeki “yetki kanıtı” protokolü ile tespit edebilecek.

Projenin geliştirilmesine yardımcı olan Profesör John Collomosse yeni kurulacak olan sistemin arşivler için dijital parmak izi sağlayacağını, bunun da gerçekliği doğrulamayı mümkün kılacağını düşünüyor. Collomose, herkesin kayıtları kontrol edebileceğini ver yeni kayıt ekleyebileceğini ancak kimsenin bunları değiştiremeyeceğini de sözlerine ekledi. Hiçbir veri değiştirilemediği için tarihsel kaydın bütünlüğü bozulmadan kalabilecek.

Ulusal Arşiv bu proje için Open Data Insitute ile birlikte çalışacak.