Hürriyet yazarı Şahver Kaya, Kadıköy’de kurulan blockchain ve kripto para odaklı bir merkez ile alakalı olarak merkezin kurucusu gençler ile alakalı bir yazı ve röportaj kaleme aldı. İşte Kaya’nın kaleme aldığı yazı:

Bir grup genç profesyonel blokzinciri ve kripto para piyasalarının bilinirliğini artırmak ve yeni bu işe başlayanlara destek olmak amacıyla kendi kaynakları ile Kadıköy’de bir merkez kurmuşlar. Ben de birkaç ay önce bu çalışmadan haberdar oldum.

İnsanlık yeni açılımlarını genelde fikir alışverişinden elde eder. Bu geçmişte de böyleydi, bugün de böyle. Hep bir araya gelerek beyin fırtınaları yapıp, çözümler bulmaya çalışırız. Bu sebeple Kadıköy’deki bu girişimi değerli bir başlangıç olarak görüyorum. Blokzinciri ve kripto para konuları genelde sosyal medyada tartışılır.  Kadıköy’deki bu yeni girişim fiziksel olarak bir platform sunuyor. Belki Anadolu’ya da yayılır. Ve belki bu konunun ülkemiz açısından en temel sorunu olan blokzinciri teknolojisinin ülkemizde geliştirilmesi için de beklenen rüzgarın oluşmasına destek olur. İzleyip göreceğiz. Bu merkezde ihtiyaç duyulan diğer alanlarla alakalı da eğitimler ve sohbetler düzenliyorlarmış.  Mesela topluluk karşısında konuşma eğitimi gibi.

Birkaç soru sordum. Onlarda güzel cevaplar verdiler.

Fikir kimden ve nasıl ortaya çıktı?

Altcointurk Trader Base fikri, Altcointurk üyesi olan @sharkcrypto, Volkan KORKMAZ, Agah Selim Sesli ve @kriptoismail kullanıcıları tarafından, ekosistemde eksik olduğu hissedilen kripto severlerin ortak çalışabileceği bir alan ve buluşma noktası ihtiyacından dolayı ortaya çıktı.

Uzun vadedeki temel amacımız Blockchain ve Kriptopara sektörünün Türkiye’de doğru şekilde anlaşılması, dünyanın düşünme ve teknolojiyi kullanma biçimindeki bu paradigma değişikliğinin ülkemiz adına uzaktan izlenilmesinin önüne geçmek ve insanların bilinçlenmesini sağlamaktır.

Altcointurk Trader Base’de, Blockchain katılımcılarımıza, kişisel gelişim konularında seminerler ve öğrenciler için robotik kodlama eğitimleri gibi farklı içerikler üretiyoruz. Trader Base’i, şu an yüklendiği misyonun dışında yeni projeler için kuluçka merkezi haline getirmeyi hedeflemekteyiz. Şu an için yerimiz ufak olsa da, ileride insanların gelip faydalanması adına bir de kütüphane açmak istiyoruz.

Neden bu lokasyon?

KriptoCuma organizasyonunu ilk olarak Kadıköy’de gerçekleştirdik ve bu durum katılım gösteren insanlar tarafından da olumlu karşılandı. Kadıköy’ün merkezi ve ulaşım yönünden rahat olması lokasyon olarak seçmemizde belirleyici oldu. Bunun yanında Trader Base’i dünyada boğaya en yakın kriptopara merkezi olarak lanse etmek bize büyük keyif veriyor 🙂

İlk aylardaki ilgi nasıldı? Kimler gelmeye başladı ilk, kendi çevreniz dışında? İnsanlar nasıl duydular sizi?

Trader Base’in, aynı dili konuşan insanların ihtiyaçlarını karşıladığını bir merkez. Bu ihtiyaçları son kullanıcıya ücretsiz sunma çabamız kripto severler tarafından, Trade Base’in ilgi ve merakla karşılanmasını sağladı.

Bu merak ve ilgi sayesinde önce Twitter’da kendi dostlarımız sayesinde bilinirliğimizi arttırdık. Sonrasında ise uluslararası basın organlarının dünyada bir ilk olan Trade Base’i haberleştirmesi ile daha büyük kitlelere ulaştık ve ulaşmaya devam ediyoruz.

İstanbul dışında; İzmir, Ankara, Eskişehir, Gaziantep, Manisa, Bursa ve Şırnak gibi illerden kripto severleri Trader Base’de ağırladık. Bunun yanında İran, Pakistan, Çin gibi ülkelerden de yabancı misafirlerimiz oldu.

Vizyonunuz nedir? 2021’de nasıl bir yapılanma göreceğiz?

Altcointurk Mottosunu “İyi İnsan, İyi İş” olarak belirledik. Bu nedenle öncelikle oluşturduğumuz ‘Altcointurk kültürü’nü Trade Base’de oturtmak istiyoruz.

Bu sektör henüz emekleme döneminde ve bilmeyen, duymuş olsa da güvenemeyen insan sayısı çok fazla. Bu sebeple gelecekte yeni başlayacak olan insanlar için tüm platformlarımızda doğru bilgiye ulaşmaları adına çalışmalar yapıyoruz. Kullanıcıların tüm sorularına yanıt bulabileceği altcointurk forum sitemizde bunlardan birisi. Ulaşabildiğimiz kadar öğrenmek isteyen herkese ulaşmayı hedefliyoruz.

Bu yapıda sürekli belirttiğimiz katılım, eğitim, bilgi ve fikir alışverişi gibi tüm aktivitelerimizi insanlara tamamen ücretsiz sunuyoruz. Herkes doğal olarak Trader Base’in ekonomik olarak nasıl ayakta kaldığını merak ediyor. Cloak Coin firması partnerliğimizde olduğu gibi, bizimle iş birliği yapmak isteyen firmalar ile bu yapının sürekliliğini sağlamaya çalışıyoruz. Bize gelen teklifleri ince eleyip, sık dokuyoruz. Çünkü; anlaşma sağlayacağımız firmalar ile ismimiz yan yana gelecek ve bizim amacımız insanları yanlış bilgiden korumak.

Başka TraderBase’ler planlıyor musunuz? Başka lokasyon açmak için sizinle nasıl iletişime geçebilir ilgilenenler?

Başka lokasyonlarda da bu işle uğraşan dostlarımız ile buluşmak ve onlara Trader Base’de sunduğumuz imkanları sağlayabilmeyi biz de çok istiyoruz. Fakat çok hızlı bir şekilde büyüyüp, bu hızlı büyümenin bir anda ivme kaybı yaratmasını da kesinlikle istemiyoruz. Amacımız organik olarak yavaş yavaş büyümek. Önce açmış olduğumuz merkezimizde belirlemiş olduğumuz hedefleri gerçekleştirelim, sonrasında Altcointurk kültürünü almış olan dostlarımıza çağrıda bulunup sorumluluk vermeyi düşünüyoruz.

Blokzinciri geliştirme (development) çalışmalarını ülkemizde nasıl özendirmeliyiz?

Geleceğin teknolojisi olan Blockchain ve bu işin development kısmı için ülkemizde büyük bir açık söz konusu. İşi bilen az olduğu gibi bu azınlık da maalesef imkanların çok daha iyi olması sebebiyle yurtdışına gidiyor. Öncelikle ülkemizde İsveç’te olduğu gibi Blockchain konusunda yasal zemin oluşturulup, bu konuda fikri ve becerisi olan insanlara kolaylık sağlanması gerekiyor. Yine çok değerli İsmail Hakkı Polat hocamız, Kadir Has Üniversitesi’nde #CF425 “Kripto paralara giriş” dersi veriyor ve bir dahaki dönem için kodlama tarafını da ders olarak ekleyeceğini dile getirdi. Üniversitelerimizde bu ve bunun gibi ders içeriklerinin arttırılması gerektiğini düşünüyoruz. Biz de bu konuda yetkin insanlar getirip, Altcointurk Trader Base’de meraklı insanlara kodlama dersleri verilmesi için çalışmalar yapıyoruz.

Hükümetimiz belli standartlar belirleyip, bir an önce bu konuda düzenleyici adımlar atarak yabancı yatırımcıyı da ülkemize çekebilir. Henüz emekleme döneminde olduğumuz bu sektörde, milyarlarca dolarlık şirketlerin Türkiye’de faaliyet göstermesi, ofis açması, ülkemize yatırım yapması ve istihdam oluşturulması sizce de başarılı bir adım olmaz mı? Kaldı ki kendi insanlarımız bile, uğraştıkları Blockchain projeleri için yurtdışında uygun bir zemin aradıklarını düşünürsek.. Neden kendi milli projelerimizi, kendi ülkemiz liderliğinde gerçekleştirmek varken, başka ülkelere muhtaç şekilde dışarıda yapalım?

Bu hafta gerçekleşecek Altcointurk TraderBase aktiviteleri nelerdir?

Altcointurk Trade Base’deki aktivite ve eğitimleri planlarken sadece kriptoparalar üzerinden yürümek yerine, katılımcılarımızın ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen bir ‘sosyal yaşam’ alanı haline getirmeyi düşündük.

Bu nedenle kişisel gelişim serileri ve sosyal aktiviteler düzenliyoruz. Ayrıca sektörün tanınmış kişilerini konuk ediyor, bilgi ve birikimlerinden kriptocu dostlarımızın yararlanmasını amaçlıyoruz.

Haftalık planımıza baktığımızda, rutin olarak Çarşamba, kişisel gelişim eğitimleri, Cuma KriptoCuma Hub eğitimleri, Pazar günleri ise sektörün tanınmış yüzlerini Trade Base’de ağırlıyoruz.

Bu tür yatırımlarla para kaybetmiş kişilerin sayısı oldukça fazla bugünlerde. Onlar için önerileriniz var mı?

Özellikle yeni başlayan yatırımcılar daha önce hiçbir teknik bilgi ve tecrübesi olmadan, kulaktan dolma bilgiler ile hızlı yoldan zengin olma hayaline de kapılarak yatırım yapıyor. Dijital olarak gördükleri para sanki gerçekten sanalmış gibi hareket ederek, her duydukları projeye paralarını bağlıyorlar. Sonucun hüsran olmasının yanında, bu bir alışkanlık halini alıyor ve maddi/manevi çöküşün eşiğine geliyorlar. Bu nedenle kriptopara ile ilgilenenlere tek önerimiz yatırım yapmadan önce konu ile ilgili kendilerini geliştirmeleri, kaynaklardan faydalanmaları ve sabırlı bir şekilde öğrenmeye çalışmaları oluyor.

Eğitimlerinize katılan ve merkezinizde zaman geçirenlerin profilleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Trader Base’de zaman geçiren insan profilleri büyük farklılıklar gösteriyor. Bilgiye ulaşmak için çabalayanların yanı sıra, fikirlerini paylaşmak isteyen farklı kültür ve coğrafyadan insanlarla karşılaşıyoruz. Çoğu mesleklerini bırakmış, yeni mesleği traderlık olan yatırımcılardan oluşuyor. Ortak amaçları gelir sağlamak.  Eğitim seviyesi değişkenlik gösterirken, genellikle lisans mezunu ve meslek grubu olarak da genellikle mühendislerin çoğunlukta olduğunu söyleyebiliriz. Şunu da belirtmek gerekir ki eğitim seviyesi ve meslek alanı olarak her kesitten insanla karşılaşıyoruz. Gözlemlediğimiz en önemli noktalardan biri erkek yatırımcı sayısının fazla olduğu bu alanda, kadın yatırımcı sayısının gün geçtikçe artıyor olması.

Merkezimizi merak eden herkesi sizin vesilenizle Trader Base’imize davet ediyoruz.

Kaynak: Hüurriyet İnternet Sitesi