Şirket, Ocak ayı sonunda ülkedeki platformunu kapatacak.

Global düzeyde birçok kripto para borsası, yılın son günlerine girilirken spekülatif bilgilere konu oluyordu. Bu noktada resmi bir bildiri ile nihai şekilde sonuçlanan bir gelişme yaşandı. Kripto para borsası Kraken, 31 Ocak itibarıyla Japonya pazarından çıkacağını duyurdu. Yasal kayıtlar dahil olmak üzere ülkedeki operasyonların tamamen sonlandırılacağı bildirildi.

Şirket Çarşamba günkü bir blog gönderisinde alınan kararın “Japonya’daki mevcut piyasa koşulları ile küresel olarak zayıf bir kripto pazarının birleşiminden” kaynaklandığını kaydetti.

Doğu Asya ülkesindeki Kraken kullanıcılarının, kriptoyu başka bir cüzdana aktarma veya Japon yenini yerel bir bankaya havale etme seçeneğiyle birlikte, gelecek ayın sonuna kadar kripto varlıklarını çekmeleri istendi.

Son olarak blog yazısında, Kraken’in artık borsanın uzun vadeli istikrarını sağlamak için kaynaklara ve yatırımlara öncelik vereceği belirtildi.

Kraken, Jesse Powell (üstte) ve Thanh Luu tarafından 2011 gibi nispeten erken bir tarihte kuruldu…

Borsanın kurucu ortaklarından Jesse Powell, Eylül ayında CEO görevinden ayrılmıştı. Rakip borsa FTX’in çöküşünün ardından kripto piyasası durgunlaşmaya devam ederken, şirket iki ay sonra küresel iş gücünün %30’u ile yollarını ayırdı.