Gerçek dünya ile kripto arasında bir geçit yaratan dünyanın en hafif blokzinciri Mina, bugün itibarı ile mainnet geçisişini başlatırken, heyecanla beklenen MINA token satışı için Coinlist ile işbirliği yaptığını da duyurdu.

Yeni Bir Çağın Başlangıcı

Mina blok zincir protokolünü geliştiren O(1) Labs kurucu ortağı ve CEO’su Evan Shapiro, Mina mainnet lansmanını şu sözleri ile duyurdu; “Mina’nın sunduğu boyut olarak hafif blok zincir kripto paralara direkt ve izin gerektirmeyen erişim sunarken bir yandan kullanıcılarını destekliyor, bir yandan da sunduğu Snapps yada SNARK’lar ile güçlendirilen uygulamaları ile internetin mahremiyeti ve veri güvenliğini artıran yeni çözümler sunuyor. Mina boyutsal olarak hafif tasarımı ve Snapp uygulamaları ile gerçek dünyayı kripto ile özel olarak bağlayan kusursuz bir geçit sağlıyor.”

İnternet ile etkileşime girmeyen çoğu blok zincirinin aksine Mina, herhangi bir web sitesiyle özel olarak etkileşime girebilir. Bu, geliştiricilerin alışkın olduğumuz yaşam ve çalışma şeklimizi değiştirmek için bilgi işlem ve karar alma süreçlerinde gerçek dünya verilerinden, gizlilikten asla ödün vermeden, yararlanmasına olanak tanır. Mina, hassas ve kişisel kullanıcı verilerini asla paylaşmaz – talep eden işbirliği içerisinde olan taraflar olsa dahi. Bunun yerine Mina, verilerin gerçekliğini kanıtlar ve yalnızca bu doğrulanmış kanıtı paylaşır.

Mina’nın en önemli ve farklılaşan özellikleri:

  • Dünyanın en hafif,22 kb sabit boyutlu blok zinciri – ölçeği büyüse bile
  • Her kullanıcının tam düğüm olarak çalışmasını ve fikir birliğine katılmasını destekler
  • 000’den fazla sosyal medya ve topluluk katılımcısı, 2.000’den fazla Testnet katılımcısı, 100’ün üzerinde ve 15’ten fazla dil konuşulan ülkeden katılımcıları ile, son iki yılda başlatılan birinci seviye blok zincir protokolleri arasındaki en büyük ve en aktif topluluklarından biri
  • 650’den fazla Genesis Kurucu üyesi. Tamamıartık  mainnet üzerinde düğümleri çalıştırıyor ve güçlü merkeziyetsiz yapıyı destekliyor
  • DSRV Labs, Figment Networks, Chainsafe ve BitCat dahil olmak üzere, geliştiricilere ve topluluk üyelerine 40’tan fazla token hibe programı
  • Gauntlet’ in araştırma raporuna göre en güvenli hisse kanıtı (Proof-of-Stake) blok zincirlerinden biri

Bitcoin ve Ethereum gibi nispeten geleneksel blok zincirler, her yeni işlem ile daha ağır, kaynak yoğun ve erişilemez hale gelirken, Mina hafif ve boyutu sabit bir blok zincir tasarımına sahiptir. Gelişmiş kriptografi ve yinelemeli zk-SNARK’lar (sıfır bilgi kanıtlarının bir uygulaması) sayesinde Mina zincirinin tamamı yaklaşık 22 kb, yani birkaç tweet büyüklüğündedir. Mina’nın bu düşük ve sabit boyutu, herkesin ağ ile hızlı bir şekilde senkronize olabilmesine ve doğrulama yapmasına olanak sağlayacak, katılımın katlanarak artmasına imkan verecek, gerçek anlamda merkeziyetsiz bir ağ, sansür direnci, ve ağ güvenliği sağlayacaktır.

Mainnet üzerinde piyasaya sürülen Mina ile beraber geliştiriciler çok yakında, merkezi olmayan SNARK destekli uygulamalar (Snapps) oluşturmak için protokolden yararlanarak dünyanın her yerindeki kullanıcılara gizlilik ve veri güvenliğini bir arada sunabileceklerdir.