Blockchain uygulama araştırmaları New Jersey’e geliyor. Vali Phil Murphy, Blockchain girişimi Çalışma Kolu oluşturulması için S2297 adı verilen bir yasa tasarısını imzaladı.

Bu çalışma kolu blockchain teknolojisi için potansiyel kullanım senaryolarının eyalet ve yerel düzeyde incelenmesi ile görevlendirildi. Tasarıda özellikle tıbbi kayıtlar, arsa kayırları, bankacılık ve mülk açık artırmaları potansiyel uygulamalar olarak gösteriliyor.

İlk olarak Mart 2018’de hazırlanan tasarı, New Jersey Senatosu ve meclis oy birliği ile geçti.

Görevlendirilen 14 üyeden oluşan ekibin valinin ofisine ve devletin bilim, teknoloji ve inovasyon komitesine bir çalışma sunması için 180 günü bulunuyor.

Blockchain teknolojisine olan devlet düzeyindeki ilgi geçtiğimiz iki yıl boyunca bir hayli arttı. Bunda özellikle siber güvenlik tehditlerinin yükselmesi etkili oldu. Örnek verecek olursak Colorado Ulaştırma Bakanlığı 2018’İn Kasım ayında bir fidye yazılımına maruz kaldı. Yaklaşık 400 sunucu bundan etkilenmiş ve donmuş vaziyetteydi. Hal böyle olunca yönetimler güvenliği artırmak için blockchain teknolojisinin potansiyelinden de faydalanmak istiyor.

Kişisel veri gibi kritik bilgilerin tehlikeye girmesi devlet yetilileri için başlarına gelebilecek en kötü felaketlerden biri. Bu nedenle bilgi teknolojileri departmanlarında veri paylaşmanın ve saklanmanın güvenli yolları aranıyor. Blockchain teknolojisi de akla gelen ilk yollardan biri.