Norveç’in özerk şehirlerinden birisi olan Liberstad, şehir hizmetleri ve işçi ücretlerinin ödenmesi için City Coin’i resmi para birimi olarak kabul etti. Böylece dünyanın kripto para tabanlı ödeme sistemine geçen ilk şehir ünvanını kazandı.

City Coin, akıllı şehirler ve sakinleri için gelecek nesil hizmetlerin tasarlanması, uygulanması ve kullanılmasını sağlayan akıllı bir şehir platformu olan City Chain üzerine kurulan bir kirpto para birimi. Smart Cities World internet sitesinde yer alan habere göre Güney Norveç’de bulunan ve “verimlilik, şeffaflık ve toplum düşünülerek” yapılandırılan özerk Lieberstad resmen City Coin kullanmaya başlıyor.

Şehirler şu anda devlet kurumları tarafından sağlanan kamu hizmetleri ile sürdürülebilirliği sağlarken, City Chain altyapısını kuran City Chain Labs’e göre, Liberstad gibi şehirler bu platform sayesinde özel, içsel ve gönüllü olarak yürütülen hizmetler oluşturararak bir farklılık yaratabilirler.

Blockchain’i temel olarak geliştirilen City Chain platformu, şehrin bu platfrom üzerinde yapılandırılan süreçlerini takip edebilmek için City Hub adı verilen bir panel ile bilgilendirme sunuyor. Belediye tarafından halka açılan City Hub’a erişen vatandaşlar şehrin diğer sakinleri ve organizasyonlar ile etkileşime girebiliyor, kimliklerini yönetebiliyor, şehir genelinde girişimler yaratabiliyor veya devam eden süreçlere oy verebiliyor. Tüm bu imkanların ötesinde, mülk kaydı, sözleşme sigortası ve daha birçok kamu hizmetini de otonom şekilde kullanmak mümkün.

Bir şehir tarafından resmen kabul edilen ilk kripto para birimi olan City Coin, Liberstad’ın kendi içindeki süreçlerde kullanılan bir araç. Şehir hizmetlerinin ve işçi ücretlerinin ödenmesinde ve sivil projelerin finanse edilmesinde kullanılacak.

Kullanıcılar Chain Explorer veya City Chain Insight araçlarını kullanarak tüm işlem geçmişlerini görüntüleyerek inceleyebilecek.

Liberstad çok küçük bir örnek ile gelecekte yerel yönetimlerin gideceği noktayı bizlere gösteren ilginç ve takip edilmesi gereken bir örnek.