OECD’ye göre ‘Blockchain Teknolojisi’ yenilikçi bozgunculuk kelimesinin gözle görülür hale geldiği en önemli konu başlıklarından birisi. OECD bu teknolojinin kamu sektörü üzerindeki etkilerini ele alan bir rapor yayınladı.

Rapor: “blockchain teknolojisinin ne olduğu hakkında net bir anlayış olmaksızın kamu sektörü üzerindeki potansiyel etkileri, bazen yanlış anlaşılmakta veya görmezden gelinmektedir” ifadeleri ile raporun hazırlanma sebebini özetliyor.

Hükümet yetkililerinin gelişmekte olan bu teknolojiyle daha iyi anlaması için OECD, Kamu Sektörü İnovasyon Gözlemevi (Observatory of Public Sector Innovation – OPSI) ve Dijital Hükümet Yetkilileri (E-liderler) ile ortaklaşa çalışarak hazırlanan rapor, blockchain teknolojisinin yapısından başlayarak, Bitcoin kavramını da ele alarak, devletlerin bu teknolojiye karşı olan tepkilerini objektif bir şekilde anlatıyor.

Raporu okuyanların daha önce bu konu ile alakalı hiçbir bilgisi olmayabileceği öngörülerek, blockchain teknolojisinin yeteneklerinin herbiri ayrı bir başlık olarak ele alındıktan sonra raporun en önemli noktası olan bugüne kadar gerçekleştirilen örnek uygulamalara geçiliyor.

Sekiz farklı kamu yönetimine dair problem ve bunların blockchain ile nasıl çözüldüğünü ele alan örneklerin herbiri etkileri ve kısıtları ile birlikte neden önemli olduğuna dair değerlendirme ile okuyuculara sunuluyor.

İlgili rapora buradan ulaşabilirsiniz.