Uluslararası bağımsız denetim ve danışmanlık firması Mazars, Paribu kullanıcılarına ait kripto varlıkların tespitine yönelik mutabık kalınan prosedürleri tamamladı. Yapılan denetim sonucunda, Paribu kullanıcılarına ait altı kripto varlık ve Türk lirası dayanaklı stabil coin TRYC’nin bakiyeler toplamının Paribu’ya ait soğuk cüzdanlarda karşılığının olduğu doğrulandı.

Türkiye’nin lider kripto para işlem platformuParibu, kullanıcılarına ait kripto varlıkların soğuk cüzdanlardaki karşılığının teyit edilmesi kapsamında Mazars tarafından gerçekleştirilen denetim sonucunu yayınladı. 7 Ocak 2022 tarihli raporda, Paribu kullanıcılarına ait 6 kripto varlık olan BTC (Bitcoin), ETH (Ethereum), EOS, XLM (Stellar), WAVES ve XRP (Ripple) incelendi ve soğuk cüzdanlarda karşılığı olduğu doğrulandı.[1]

Aynı zamanda Paribu iştiraki Stoken tarafından çıkarılan Türk lirası dayanaklı stabil coinTRYC özelinde de doğrulama prosedürünü tamamlayan Mazars, 24 Aralık 2021 tarihi itibarıyla TRYC kripto varlığının karşılığı olarak bire bir Türk lirasının, Stoken Finansal Teknolojiler A.Ş.’ye ait banka hesaplarında tutulduğunu onayladı.[2]


[1] 7 Ocak 2022 tarihi itibarıyla toplam kripto varlıklara yönelik bir çalışmadır ve yalnızca bu tarih için geçerlilik oluşturmaktadır.

[2] 24 Aralık 2021 tarihi itibarıyla TRYC akıllı kontratında kamuya açık şekilde üretildiği görülen TRYC’nin karşılığı olarak birebir Türk lirasının banka hesaplarında tutulup tutulmadığına yönelik bir çalışmadır ve yalnızca bu tarih için  geçerlilik oluşturmaktadır.