Türkiye’den ve dünyadan tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işleri katılımcılarla buluşturan Istanbul Fringe Festival 4. edisyonu ile17-24 Eylül tarihleri arasında bir kez daha kente yayılıyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ’nin şehir sponsorluğu ve Paribu’nun resmi sponsorluğunda gerçekleşecek olan festival, Türkiye’nin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, Brezilya, Fransa, Hollanda, Singapur, Slovakya ve Yunanistan’dan ekipleri ağırlayacak.

Fiziksel olarak gerçekleşecek festivalin programında atölyeler, konuşmalar ve partiler yer alacak. Uluslararası Fringe Topluluğu’nun bir parçası olan festivalin bu yılki mekân sponsorları Arter, Akbank Sanat, Babylon Bomonti, Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi, BeReZe Gösteri Evi, DasDas, ENKA Sanat, Fugamundi, HannSahne, Kadıköy Belediyesi Alan Kadıköy, Kadıköy Emek Sahnesi, Kültüral, Müze Gazhane, Sakıp Sabancı Müzesi, Tuhafier, İBB Yüzer Platform ve Yerebatan Sarnıcı olacak.

Bu yıl yine dolu dolu bir programla Türkiye’den ve dünyadan sanatçıları katılımcılarla buluşturacak Istanbul Fringe Festival 2022’nin biletlerine 4 Ağustos’tan itibaren tiyatrolar.com.tr‘den ulaşılabiliyor.

Fringe Festival Nedir?

“Alternatif”,“keşfedilmemiş”,“sınır” anlamına gelen Fringe’in hikâyesi, 1947 yılında Uluslar arası Edinburg Festivali’ne misafir olarak katılan ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe’e dönüştü. Bugün Fringe Festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekânda ve 60bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen Fringe Festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslar arası platformda sergileme imkânı sunuyor.

Istanbul Fringe Festival, tüm dünyada olduğu gibi çeşitliliği ve özgünlüğü İstanbul’un kent dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturuyor. 18–22 Eylül 2019 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilen festival, 22 performans, 6 workshop ve 3 partiyle,18 farklı destekçi mekanda, yaklaşık 4 bin seyirciyi bir araya getirdi. İkinci yılında pandemi koşullarında online ortama taşınan Istanbul Fringe Festival, Türkiye’nin tamamen dijital performans sanatları festivali oldu. Istanbul Fringe Festival 2020 Online, Türkiye’den ve yurtdışından toplam 15 ekibin işleri, söyleşi ve atölyeleri YouTube, Instagram ve Zoom’da 30 binin üzerinde görüntülenme aldı. Üçüncü yılında hibrit bir programla büyüyen festival, tüm tiyatro sezonuna yayılarak katılımcılarıyla buluşmaya devam ediyor. Çoğulcu ve disiplinlerarası bir temele dayanan Istanbul Fringe Festival, yeni ve dinamik olanı kültür ve sanat yoluyla arayan katımcılarını, çoğulcu ve yenilikçi bir atmosfere davet ediyor.