Güvenlik araştırmacıları, 52 ülkede 15 binden fazla kullanıcıyı etkileyen ve halen devam eden yıkıcı bir kripto para hırsızlığı kampanyası keşfetti.

Tor Browser görüntüsü altında dağıtılan kötü amaçlı yazılım, panoda bir kripto cüzdan adresi tespit ettiğinde pano içeriğinin bir kısmını siber suçlunun kendi cüzdan adresiyle değiştiriyor. Siber suçluların 2023 yılında bu yöntemle tuzağa düşen kullanıcılardan yaklaşık 400 bin ABD doları çaldığı tahmin ediliyor. 52 ülkeye yayılan saldırıdan etkilenen ilk 10 ülke arasında Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Özbekistan, Belarus, Çin, Hollanda, Birleşik Krallık ve Fransa da yer alıyor.

On yıldan uzun bir süredir bilinen bu teknik, ilk olarak bankacılık Truva atları tarafından banka hesap numaralarını değiştirmek için kullanılmıştı. Günümüzde ise kripto para biriminin yükselişiyle birlikte bu yeni kötü amaçlı yazılım türü artık aktif olarak kripto para sahiplerini ve aracılarını hedef alıyor.

Yakın zaman önce ortaya çıkan yeni bir kötü amaçlı yazılım, derin web ağlarına erişmek için kullanılan bir araç olan Tor Browser uygulamasını yem olarak kullanıyor. Hedeflenen kullanıcı, Tor Browser’ın parola korumalı bir RAR arşiv dosyası içeren ve üçüncü kişiler tarafından sağlanan Truva atı yerleştirilmiş özel sürümünü indirmeye ikna ediliyor. Arşivdeki şifre dosyanın güvenlik çözümleri tarafından tespit edilmesini engelliyor. Dosya çalıştırıldığında kendini sistemin otomatik başlatma rutinlerine kaydediyor ve uTorrent gibi popüler bir uygulamanın simgesi altında gizleniyor.

Saldırılar 52 ülkeye yayıldı

Kaspersky teknolojileri, Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dogecoin ve Monero gibi kripto para birimlerini hedef alan Clipboard Injector zararlı yazılımını kullanan 15 binden fazla saldırı tespit etti. Bu saldırılar en az 52 ülkeye yayılmış durumda. Özellikle Rusya’daki tespitlerin çoğunluğu Tor Browser’ın ülkede resmi olarak engellenmesinden ve kullanıcıların alternatif indirme yolu ararken yollarının virüslü dosyayla kesişmesinden kaynaklanıyor. Etkilenen ilk 10 ülke arasında Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Özbekistan, Belarus, Çin, Hollanda, Birleşik Krallık ve Fransa da yer alıyor. Bu da gerçek bulaşma sayısının bildirilenden çok daha yüksek olabileceği anlamına geliyor.

Mevcut örneklerin analizine dayanarak kullanıcıların tahmini kaybının en az 400 bin ABD doları olduğu düşünülüyor. Ancak araştırma yalnızca Tor Browser’ın kötüye kullanımına odaklandığından, çalınan gerçek miktarın çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca diğer kampanyalar da farklı yazılımları bu işe alet ederek farklı cüzdan türlerini kullanmış olabilir.