FinTech düzenlemeleri konusunda hızlı hareket eden ülkelerden Singapur, bu kez ICO yatırımcılarına yönelik kapsamlı bir rehber yayınladı.

Singapur Mali Otoritesi (MAS), bir kez daha FinTech dünyasının gündeminde. Kurumun bu seferki adımı ICO yatırımcılarına yönelik bir rehber oldu. Son derece kapsamlı hazırlandığı ifade edilen rehber, ICO yatırımları hakkında kafası karışık olan ve özellikle yasal durumu hakkında endişeleri bulunan kişilerin aradığı yanıtları içeryor.

Finance Magnates’te yayınlanan bir yazıya göre yeni rehber, ülkede belirli kriterlerin yerine getirilmesi durumunda çeşitli kurallardan muafiyetleri içeriyor. Örneğin yapılan yapılacak yatırım 5 milyon Singapur Doları’nın (yaklaşık 3.6 milyon USD) altındaysa veya 50’den az yatırımcıya dağıtılacaksa ya da bir başka kriter olarak kurumsal olarak akredite olmuş yatırımcılar bulunacaksa muafiyet kriterleri geçerli olacak.

MAS, hazırlanan rehberde token satıcılarını üç farklı grupta değerlendiriyor. Token üreticileri, bu token’ların alım satımını yapan borsaları yönetenler ve bu token’larla ilgili maddi tavsiyelerde bulunanlar. MAS’a göre ICO yatırımcıları bu üç gruptan birine dahilse yasal olarak onaylanmış kabul edilecek.

Yasal danışmanlık almak şart

Rehberde öne çıkan konulardan bir diğeri ise yasal olarak danışmanlık alınması. Buna göre proje sahipleri bir sermaye piyasası hizmetleri lisansından faydalanmak durumunda. Finansal danışmanlık sağlayıcıları ilgili kurum olan FAA’dan danışmanlık lisansı almış olmalı ve bu yetkinin MAS tarafından onaylanmasını sağlamalı.

MAS, bu tip bir gerekliliğin sebebini ise olası kara para aklama girişimlerine yönelik olduğunu açıkladı. Bir güvenlik önlemi olmamakla birlikte bunun kara para aklama dışında terörle mücadele için de alındığı ifade ediliyor. Lisanslı bir kurumun sürece dahil olmasıyla yapılacak yatırımların terör finansmanında kullanılmasının önüne geçilmek hedefleniyor.

Toplam 23 sayfalık rehberde ayrıca pek çok başlıkla ilgili başarı hikayesi ve örnek vakaya da yer veriliyor. “A Guide to Digital Token Offerings” başlıklı rehberi bu linkten indirebilirsiniz.