Blockchain’e olan ilgi, daha fazla üniversitenin bu alanda çalışma yapmasına neden oluyor. Sıradaki örnek, İsrail’in önde gelen eğitim kurumlarından Tel Aviv Üniversitesi.

Blockchain teknolojisinin geniş kullanım alanı potansiyeli sunması, akademik dünyanın konuya ilgisini artırmaya devam ediyor. Daha önce sizlerle paylaştığımız dünyanın önde gelen işletme okullarının Blockchain’i ders programlarına almasının ardından çeşitli üniversiteler de kendi bünyelerinde Blockchain enstitüleri kurmayı sürdürüyor.

MIT ve Stanford gibi küresel marka haline gelmiş üniversitelerde başlayan bu akım, Türkiye’de de Bahçeşehir Üniversitesi’nde kurulan merkezle devam etmişti.

Tel Aviv Üniversitesi bünyesindeki Coller School of Management’ta kurulan Hogeg Blockchain Enstitüsü, ülkede geliştirilen Blockchain uygulamaları için bir bilinçlendirme ve eğitim merkezi olma amacına sahip. Enstitü, yalnızca ilgili araştırmaları teşvik etmek değil, aynı zamanda bu teknolojinin farklı sektörlerde verimliliği nasıl artıracağını belirlemek ve bilinçlendirmek için çalışacak.

Hogeg Enstitüsü, iş dünyası haricinde kamuya yönelik çalışmalar da yürütecek. Bu kapsamda Blockchain’in sağlık, hukuk ve kamu kurumlarındaki kullanımına yönelik yaklaşımların tespiti yapılırken, sektör firmaları ve kamunun da desteğiyle çeşitli konferanslar düzenlenecek. Enstitü, aynı zamanda kripto para ve diğer Blockchain bazlı çözümlerde yeni girişimcilerin ortaya çıkması için çalışacak ve yöneticilere yönelik eğitimler de düzenleyecek.

Enstitü, ismini üniversiteye en fazla bağışı gerçekleştiren isimlerden biri olan Hogeg Moshe’den alıyor. Moshe, bu yılın başlarında İsrail’in ilk Blockchain Merkezi’ni ve kripto varlıklar ile Blockchain odaklı yayın yapacak Blockchain TV’yi yayına almıştı. Moshe, aynı zamanda Blockchain destekli akıllı telefon üretimi gerçekleştirmeye hazırlanan Sirin Labs’ın da CEO’luğunu yürütüyor.