Dünyanın ilk ve en yaygın stablecoin’ine güç veren blockchain özellikli Tether.to’yu geliştiren Tether, Gürcistan hükümetiyle bir mutabakat zaptı imzaladığını duyurdu. İmzalanan iş birliği Gürcistan’ı eşler arası ve blokchain teknolojisi için bir merkez olarak konumlandırmayı, inovasyon ve ekonomik büyüme devrimini ateşlemeyi amaçlıyor. İş birliği ayrıca, Tether’in dünya çapındaki dirençli şehir ve uluslar inşa etme stratejisini ilerletme taahhüdüne de katkı sağlıyor.

Gürcistan ile blockchain ve eşler arası teknoloji iş birliği mutabakat zaptı imzalayan Tether’in CTO’su Paolo Ardoino, “Gürcistan hükümetiyle yakın iş birliği adımı atarak, eşler arası teknoloji kullanımı için gelişen bir ortam yaratmayı hedefliyoruz. Bu iş birliği, yalnızca Tether için önemli bir kilometre taşını işaret etmekle kalmıyor, aynı zamanda küresel olarak şehirler ve uluslar için öncü bir altyapı ortağı olarak konumunu güçlendiriyor. Sürekli gelişen bir dijital ortamda Tether, değişimi kucaklama ve tekliflerini çeşitlendirme ihtiyacının farkında ilerliyor. Kripto para birimlerinin potansiyeline dair derin bir anlayışa sahip olan Tether, şehirleri güçlendirmeyi ve Bitcoin gibi blockchain teknolojilerinin yanı sıra Keet ve Holepunch gibi eşler arası teknoloji çözümlerinin benimsenmesini kolaylaştırmayı amaçlıyor.” dedi.

Girişimlere özel bir fon kurulacak

Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakan Yardımcısı Irakli Nadareishvili, açıklamasında Tether’in Gürcistan’a yatırım yapmakla ilgilendiğine değindi. Bu amaçla şirket, blockchain teknolojilerinin geliştirilmesine yardım sağlamak ve Gürcistan’ı teknolojik girişimler için cazip ekosisteme sahip bir ülke olarak konumlandırmak amacıyla yerel girişimler adına özel bir fon oluşturacak. Bakan Yardımcısı, “Ülkemizde yerel blockchain teknolojilerinin gelişmesine ve bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerin Gürcistan’da tanıtılmasına katkıda bulunacak olan blockchain teknolojisiyle ilgili eğitim alanında da iş birliği konusunda mutabık kaldık.” dedi. 

Nadareishvili, iş birliğinin yerel girişim ekosisteminin daha da gelişmesi için önemli bir teşvik olacağını da sözlerine ekledi. Anlaşma kapsamında blockchain ekosisteminin büyümesini hızlandırmak amacıyla blockchain tabanlı hizmetler geliştiren girişimlere yatırım ve hibe sağlamak için özel bir fon kurulacak. Bu fon, sadece Gürcistan özelindeki yerli girişimleri değil, uluslararası iş birliklerini teşvik etmeyi, mevcut girişimler arasındaki iş birliğini güçlendirmeyi ve inovasyonu hızlandırmayı hedefliyor.

 Dayanıklı bir altyapıya sahip olmanın önemini kabul eden Tether ve Gürcistan hükümeti, güçlü, bağımsız bir iletişim ve finansal sistemin geliştirilmesini ve uygulanmasını da araştıracak. Anlaşma, eşler arası teknolojilere dayalı dijital iletişim ve ödeme sistemlerinin benimsenmesini teşvik etmenin yanı sıra, blockchain tabanlı çözümleri destekleme konusundaki esnekliği ve güvenilirliği sağlamak hedefiyle mevcut altyapının geliştirilmesini içerecek. Blockchain sistemlerinin doğasında var olan şeffaflık ve güvenlikten yararlanan ortaklık, vatandaşlara etkili ve güvenilir hizmetlerin sunulmasını sağlayarak kamu yönetimini ve özel sektörü dönüştürmeyi amaçlıyor.