Kripto para ekosistemindeki yatırımcılar, piyasalarda dalgalanmalara neden olan son gelişmeleri yakından takip ediyor…

Son dönemde kripto para piyasalarında yaşananlar birçok soru işaretini beraberinde getiriyor. Ekosistemdeki paydaşlar soruşturmaya konu olan tokenlar’ın nasıl bir seyir izleyeceğini merak ederken, piyasaları dışarıdan takip edenlerin tokenlar’ın yapısına ilişkin bazı detaylar hakkında eksik bilgiye sahip olduğu görülüyor. Coinoxs Kurucusu Can Azizoğlu, sektördeki son gelişmelere ve tokenlar’a yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu.

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Azizoğlu, “Geçtiğimiz günlerde kamuoyunun gündemini meşgul eden soruşturma kapsamında birçok iddia öne sürülüyor. İlgili merciler tarafından sunulan bilgilerin yanı sıra haber platformlarında yer alan bazı spekülatif içerikler konunun özünden uzaklaşılmasını sağlıyor. Bu durum, henüz gelişmekte olan kripto para piyasalarına uzak yatırımcıların finansal teknolojilere bakış açısını etkiliyor, yanlış algıların oluşmasına neden oluyor.” dedi.

Token değerlendirmelerinde projeler ve işleyişlerin önemi

Can Azizoğlu değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Kripto para birimleri ve blokchain teknolojisi kapsamında dijital varlıkları ifade eden tokenlar; belirli bir ekosistemde fayda, değer veya erişim hakkı gibi çeşitli avantajlar sunuyor. Söz konusu tokenlar farklı amaçlar için kullanılırken; projeler ve işleyişlerin de hedeflenen kullanım durumlarına göre değerlendirilmesi gerekiyor.

Bu kapsamda davaya konu olan 12 kripto para arasında BNB, BUSD, SOL, ADA, MATIC, FIL, ATOM, SAND, MANA, ALGO, AXS ve COTI yer alıyor. Buradaki tokenlar’ın birçok farklılığı bulunurken, her biri farklı bir hedeflemeyle öne sürülüyor.

Alandaki bilgi eksikliği toplumsal algıların yanlış şekillenmesini sağlıyor

Kripto para ekosisteminin işleyişi hakkında yeterli bilgi birikimi olmayanlar, tokenlar’ın farklı projeleri olmasına rağmen her token’a aynı pencereden bakabiliyor. Ancak söz konusu tokenlar’ın piyasaya sürülme aşamaları farklı alanlara yönelik hedefler doğrultusunda gerçekleşiyor. Bu alanda görülen bilgi eksikliği de tokenlar’a yönelik toplumsal algıların yanlış şekillenmesini sağlıyor.

Diğer bir yandan, ilgili soruşturmadan bağımsız olarak, söz konusu tokenlar’ın çalışma prensipleri ilerleyen dönemdeki seyirlerini de doğrudan etkileyecektir. Tüm bunlar ışığında, tokenlar’ın çalışma prensiplerinin önümüzdeki dönemdeki gidişatın şekillenmesinde etkin faktör olacağını söylemek de oldukça mümkün…”