Barselona’da düzenlenen Dünya Mobil Kongresi kapsamında Turkcell, Blockchain teknolojisini kullanarak geliştirdiği çözümleri tanıttı. 

Mobil Dünya Kongresi’nde gerçekleştirdiği basın toplantısı ile Blockchain çözümlerini tanıtan Turkcell geliştirdiği farklı çözümler ile dikkat çekti.

Turkcell’in Blockchain teknolojisi ile yaptığı çalışmalardan ilki uluslararası dolaşımdaki kullanıcı verilerinin paylaşılması ile alakalı. İki farklı ülke operatörleri arasında karşılıklı ödenecek ücretleri belirleyen aracı firmaların ortadan kalkmasını hedefleyen çözüm sayesinde yurtdışı kullanımlarındaki ücretlendirmeler, Blockchain ile aradaki üçüncü partiye ihtiyaç duyulmadan uçtan uca iletimle yapılıyor. Turkcell’in belirttiğini göre böylece süreç daha hızlı ve güvenli ilerliyor. Süreçler sadeleştiği için mutabakat ve kontrol ihtiyaçları azalıyor, ayrıca sahtecilik tespitine imkân tanınıyor.

Turkcell, kişisel verilerin korunması ve data güvenliği konusunda da Blockchain teknolojisini kullandığını duyurdu. Turkcell’in geliştirdiği Kimlik Yönetimi çözümü kullanıcıların mahremiyetini korunmasını hedefliyor ve temel kimlik verileri dışında, kullanıcıya ait kişisel verilerin paylaşılması için bir ağ oluşturuluyor. Kullanıcı, verisini başka bir kurum ile paylaştığında verinin doğruluğu Blockchain’den kontrol edilebiliyor.

Turkcell’in  Blockchain üzerinde geliştirdiği bağış çözümünde de kimlik yönetimi için oluşturulan altyapı kullanılıyor. İhtiyaç sahiplerinin bilgileri Blockchain’de tutularak, bağış yapacak kişilerle ihtiyaç sahiplerinin buluşturulması hedefleniyor. Örneğin ihtiyaç sahibi bir öğrenciye yardım durumunda öğrenci belgesinin, transkriptinin ve maddi durumunu gösteren belgenin kanıtının ilgili kurumlarca Blockchain’e yazılmasına ve bağış yapacakların belirtilen koşullara uyanlara bağış yapmasına olanak sağlanıyor. Bu çözümde bağış platformu olarak BiP ve ödeme aracı olarak Paycell kullanılıyor.

Turkcell Müşteri Deneyimi ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk gerçekleştirilen basın toplantısında yaptığı açıklama ile: “Müşterilerimizi dinlediğimizde her aşamada şeffaflık ve güven unsurlarının ön planda olduğunu görüyoruz. Blockchain teknolojisi bu anlamda müşteri deneyimini mükemmelleştirmek adına olmazsa olmazlar arasında. Bu yüzden de dünya telekom operatörlerinin küresel Blockchain konsorsiyumu Carrier Blockchain Study Group (CBSG) bünyesine dahil olduk. Ayrıca yaptığımız çalışmalar ile Blockchain teknolojilerini kullanan güvenli küresel dijital ödeme, takas ve hesaplaşma sistemleri, kişisel kimlik doğrulama, IoT uygulamaları ve benzeri diğer hizmetleri sağlamayı amaçladık. Ortaya çıkardığımız çalışmalar, dijital platformlarımızda sunduğumuz hizmetleri geliştirme ve müşteri deneyimini en üst düzeye çıkarmamıza yardımcı olacak” ifadelerini kullandı.