Türkiye’nin oyun alanındaki en büyük kuluçka merkezleri GamesUP çatısı altında birleşti.

Türkiye’nin oyun alanındaki en büyük kuluçka merkezleri, Game Factory, Gamedev.ist ve Game Circle, girişimciler için GamesUP çatısı altında birleşti. Düzenlenen etkinlikte aynı zamanda Türkiye’nin ilk Merkeziyetsiz Otonom Kuruluşlar yani yatırım DAO’sunun duyurusu da yapıldı. Oyun girişimlerini GFY DAO ile bir araya getirecek olan yeni yatırım platformu, global çapta oyun sektörüne yön vermeyi amaçlıyor.

YTÜ Yıldız Teknopark bünyesinde kurulan ve oyun sektörüne yeni bir ivme kazandıran GamesUP, üç büyük oyun firması ile iş birliğine giderek oyun girişimcileri için kuluçka ve hızlandırma desteklerinden insan kaynaklarına kadar birçok alanda destek sunacak. YTÜ Yıldız Teknopark Genel Müdürü Orhan Tanışman’ın açılış konuşmasıyla başlayan GamesUP Launch Party, oyun ekosisteminin önemli girişimci ve yatırımcılarını bir araya getirdi. Etkinlikte, iş birliklerinin yanı sıra Türkiye’nin ilk yatırım DAO’su GFY DAO’nun da tanıtımı yapıldı. Oyun alanında yatırımcılar için güvenli bir yatırım sürecini hayata geçiren GFY DAO, hem oyun girişimcilerinin destekleneceği hem de yatırımcıların çok büyük meblağlar ödemeden de katılabileceği yeni yatırım adresi. Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip merkeziyetsiz otonom sistemi GYF DAO ile blockchain tabanlı bir yönetim benimseniyor. NFT sahibi olan her bir üye aynı zamanda mekanizmada yetki ve karar alma gücüne sahip. DAO ile normal yatırım süreçlerinden daha avantajlı bir yatırım sürecini hedefleyen GFY DAO ile sektöre yatırım yapmak isteyenler erken aşama oyun şirketlerine mevduat yapabilecekler.

Girişimcilerle yatırımcıları buluşturan etkinlikte, aralarında Enis Kirazoğlu’nunda bulunduğu 4 girişimci yatırım desteği için yeni projelerini anlattı.

“10 binden fazla üye, 200 start-up’ımız var”

Büyük bir oyun ekosistemini yönettiklerini ifade eden YTÜ Yıldız Teknopark Genel Müdür Yardımcısı İsa Turgut İnci, “GamesUP projesine, yaklaşık 18 ay önce Kalkınma Ajansı desteği ile başlamıştık ve ilk kıvılcımı o zaman yakmıştık. Bugün ise 18 ay olmasına rağmen 10 binden fazla üye, 200 start-up’ımız ve milyar dolarlık da bir değere eriştiğimiz büyük bir ekosistemimiz var. Burada amacımız Game Factory, Game Circle ve Gamedev.ist ekipleriyle her birinin kendi içinde uzmanlıklarının oluşturduğu büyük bir oyun ekosistemini yönetmek” dedi.

“Hem ihracatı hem de yatırımı Türkiye’ye getirmiş olacağız”

Uluslararası düzeyde de yatırımların Türkiye’ye taşınmasını sağlayacaklarını aktaran İsa Turgut İnci, “Yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bu kez kendi ölçeğimizi bir üst seviyeye taşıdık. Amacımız ise NFT hak sahipliği üzerinden yine 13 bine kadar olan üyesi ile birlikte kendi topluluğunun karar verebileceği bir yatırım turunu yönetmek olacak. Yani oyun ve Web 3.0 projelerine yatırım yaptırtmak. Fakat bunun liderliğini bu kez demokratik bir şekilde tüm üyeler yapacak. Yani, kendi kararlarını alan, güvenilir ve şeffaf bir platform olacak. Bunun yanı sıra, diğer en güçlü tarafımız ise uluslararasılaşma. Yurtdışında da çok ciddi ofislerimiz var. Oyun ekosisteminde özellikle Abu Dabi ve bütün emirlikler bu ekosisteme çok ciddi yatırımlar yapmaya devam ediyor. Yatırım tarafı yurtdışında da çok ciddi ses getirdi. Bütün bu bahsettiğim start-up’ların her birine biz de yatırım yapıyoruz. Entelektüel sermaye pergelinin sabit bacağının İstanbul’da kaldığı ama diğer bacağı ile tüm dünya ekosistemini taradığımız bir yapı mevcut. Entelektüel sermaye İstanbul’da olacak ve hem ihracatı hem de yatırımı Türkiye’ye getirmiş olacağız” şeklinde konuştu.