Ukrayna’nın çiçeği burnunda Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’nin yönetim anlayışı blockchain teknolojisine tam destek verecek.

Aynı zamanda bir komedyen olan Zelenskiy’nin başarısının ardındaki kişi Mikhail Fyodorov katıldığı bir TV programında yeni hükümetin blockchain teknolojisine oldukça sıcak baktığını söyledi.

Dijital teknolojilere aşina bir devlet oluşturmak istediklerini söyleyen Fyodorov, bu süreçte uzmanlarla birlikte bir kavramsallaştırma çalışması yapacaklarını ifade etti. Fyodorov özellikle küçük projelerden başlayarak büyük projelere doğru Blockchain teknolojisinin oylama işlemlerine dahil edilebileceğini vurguladı. Fyodorov bu teknolojinin devlet organlarındaki şeffaflığı sağlaması için de kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

Kripto para birimlerine yabancı olmayan Ukrayna, blockchain teknolojisine de aşina diyebiliriz. Geçtiğimiz aylarda Kiev’deki toplu taşımada Bitcoin kullanılabileceğine dair iddialar ortaya çıkmıştı.

Bu teknolojiyi benimsenmesine yönelik çalışmalarını devam ettiren Ukrayna, yeni hükümetle birlikte Blockchain’e dair açık bir politika sergileyerek teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar yararlanmak istiyor. Ukrayna’daki eski hükümet de geçtiğimiz aylarda kripto para birimlerine yönelik yasallaştırma işlemlerinin 2021 yılına kadar tamamlanması için talimat vermişti.