Ethereum ağı üzerinde faaliyet gösteren kişiden kişiye (peer to peer) tahmin borsası Veil test aşamasını tamamlayarak Ethereum Mainnet üzerinde devreye girdi.

Blockchain teknolojisi sayesinde güvenilir tahmin borsaları mümkün hale gelmişti. En basit şekli ile bu borsalar henüz gerçekleşmemiş gelecekteki belirli bir olay üstünde önceden tahmin yapılmasını ve sonuçlar gerçekleştikten sonra bu sonuçlara göre tahmin yapanların kazanç sağlamasını mümkün kılıyor. Temelde bu yapı bahis sistemlerine benzetilebilir ancak tahmin borsaları uzmanların katılımı ile birlikte profesyonel anlamda analiz ve öngörü sağlanması için eşsiz birer veri kaynağı teşkil ediyorlar. Sistemin nasıl çalıştığına dair detayları buradaki makaleden okuyabilirsiniz.

Veil de bir tahmin borsası olarak tasarlanmış bir blockchain uygulaması. Augur0x, ve Ethereum üzerinde çalışıyor. Şirketin merkezi Cayman adalarında ve şu anda yasal sınırlamalar nedeniyle ABD, Küba, Suriye, Kuzey Kore gibi ülkelerde faaliyet göstermiyor. Diğer tahmin borsalarından daha sade bir şekilde ilerlemeyi tercih ederek sonuçları evet/hayır şeklinde belirlenebilen “X filmi Oscar’ı alacak mı?” gibi sorulara ve kripto varlıkların gelecekteki değerlerine odaklanıyor.

Veil hakkında daha fazla bilgi https://veil.co/ adresinden edinilebilir.