14 -17 Kasım tarihlerinde gerçekleşen İstanbul Blockchain Week, üç binden fazla ziyaretçiyi ağırladı.

Üç gün süren etkinlik boyunca 100’e yakın konuşmacıyı sahnesinde ağırlayan İstanbul Blockchain Week’i gerçekleştirdikleri için mutluluğunu dile getiren EAK Digital CEO’su Erhan Korhaliller şunlara değindi; “İstanbul Blockchain Week ile sektörün dikkatini İstanbul’a çekmeyi başardığımızı düşünüyoruz. Türkiye’ye yatırımla beraber eğitim için bir platform yaratmayı ve web3 sektöründe yeni iş olanakları sağlamayı hedeflediğimiz etkinliğimizde sektörün değerli isimlerini bir araya getirdik. Konuşmaların yanı sıra hafta boyunca hackhaton ve workshop’lar ile başarılı projeleri yatırımcılar ve geliştiriciler ile bir araya getirdik. Web 3.0’a odaklandığımız ilk üç günün ardından oyun dünyasını buluşturduğumuz e-Spor Turnuvası ile etkinliği sonlandırdık. 3 bin katılımcısıyla Türkiye’nin web3 teknolojileri ve blockchain girişimleri konusunda lider konuma gelebileceğinin birçok konuşmacı tarafından tartışıldığı bir haftayı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

Bu yıl ilk kez düzenlenen Istanbull Blockchain Week, ulusal ve uluslararası platform ve oluşumlardan katılım sağlayan yüze yakın konuşmacısıyla beraber Elixxir’in CEO’su ve kriptografinin babası David Chaum’u da ağırladı.  TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabiî Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız’ın blockchain teknolojilerinin Ulusal Teknoloji Hamlesi’nin bir parçası olarak Türkiye’nin kalkınmasındaki öneminden bahsettiği etkinlikte, MÜSİAD Başkan Yardımcısı Osman Çalışkan, blockchain konusunda çalışan genç girişimcilerin fikirlerini her zaman desteklediklerinin altını çizdi. İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan, Lv.99 Kurucu Ortağı ve Square Enix’in eski CTO’su Yoshihisa Hashimoto, Hape Kurucu Ortağı Matt Sypien, Kusama Kingdom’ın Kurucusu David Chapman, NFTrade CEO’su Ori Levi, The Sandbox Kurucu Ortağı ve COO’su Sébastien Borget ve Binance Asya Bölge Başkanı Gleb Kostarev ise sahnede olan diğer isimler arasındaydı.

İstanbul Blockchain Week kapsamında gerçekleştirilen dünyanın ilk canlı e-Spor Turnuvası’nda 8 takımın rekabet ve heyecan dolu yarışmalarının ardından turnuvayı, lig ortağı ev.io’nun oyuncularının takımının yer aldığı xborg kazandı. Turnuvanın ödül havuzunda bulunan 15 bin dolar para ödülünün, 10 bin doları kazanan takıma verilirken geriye kalan miktar ikinci ve üçüncü olan takımlara verildi. Turnuvanın yanı sıra W3Expo alanında oyun tanıtımları, geliştiricilerin özel duyuruları ve demo testleri de ziyaretçilerle buluştu. W3Expo alanında kullanıcılarla buluşan markalar yatırımcılar, global ve yerel oyuncular ile bir araya gelme ve ağ oluşturma fırsatı yakaladılar.