Rusya başbakanı, devlete ait yakıt devi olan Gazprom’un tedarik anlaşmalarında blockchain kullanma girişimini olumlu karşıladı.

Yerel finans haberlerine odaklanan medya organı Vestifinance’ın haberine göre devlete ait bir yakıt şirketi olan Gazprom’un başkanı Alexey Miller ile Rusya başbakanı Dmitry Medvedev bir araya gelerek blockchain teknolojisinin uygulanması ve gelişimi konusunda konuştular.

Miller’a göre Gazprom, Rusya’nın devlet bankası Gazprombank ile önemli çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalardan birisi de blockchain teknolojisi kullanılarak sözleşmelerin otomatik olarak yapılmasını sağlayacak bir prototip platform. Platform, belli bir sözleşmenin tüm katılımcıları arasında veri paylaşımına izin vermenin yanı sıra, veri güvenliğini arttırmayı da amaçlıyor.

Miller, ilk aşamada projenin yalnızca endüstriyel müşteriler tarafından test edilmesi planlıyor.

Habere göre Medvedev Gazprom’un projesini onayladı ve blockchain teknolojisinin Gazprom gibi şirketlerin de faaliyetleriyle Rusya sanayisi için büyük umut vaat ettiğini söyledi.

Medvedev ayrıca bu yeni girişimin, henüz tam olarak anlaşılamayan blockchain teknolojisi için iyi bir kullanım senaryosu örneği olduğunun da altını çiziyor.