Yeni bir araştırma raporuna göre, 2017 ve 2018 yılında piyasaya sürülen ICO’ların neredeyse yarısı hiç fon toplayamazken, yüzde 40’lık dilimde kalan ICO’ların her biri 1 milyon dolardan fazla artış gösterdi.

Son birkaç yıldır ICO pazarına eğilen araştırma ve danışmanlık şirketi GreySpark Partners’ın yaptığı son araştırma oldukça ilginç bilgileri ortaya seriyor. Son dönemde piyasaya sunulan 890 İlk Para Teklifi hiç fon toplayamadı. Diğer taraftan tam 743 ICO ise 1 milyon dolar barajını geçmeyi başardı.

GreySpark ayrıca belli bir zaman sonrasında, pek çok ICO projesinin pozitif bir yatırım getirisi sağlayamadığını belirtti. Bu arada, firma tarafından hazırlanan bu raporda, ICO-Check.com sitesinde yer alan bilgilerden yararlanıldığını belirtmekte fayda var.

ICO ve kripto paralar için koruma fonları oluşturuluyor

Bazı geliştiriciler, ICO satışlarındaki gerilemeleri regülasyonlar, daha bilinçli yatırımcılar ve pazar doygunluğuna bağlıyorlar. Yine geliştiricilere göre, bu durum ICO’ların geleceğine yönelik bir korku oluşturuyor.

Araştırma raporunda başarısız ICO’lar için hayal kırıklığı yaratan ürünler, dolandırıcılık, uygulama zorlukları, pazarlamanın zayıf olması ve bir pazar stratejisi oluşturulmamış olması gibi nedenler öne sürülüyor.

Geçtiğimiz Ocak ayındaki düşüşe rağmen, kripto para projeleri ve ICO’lar üzerinde odaklanmış olan koruma fonlarının (hedge funds) sayısı, Eylül ayında önemli ölçüde artırıldı. Toplamda 146 firma koruma fonu kapsamına alındı.

Analizlere göre bu yılın sonunda, kripto para ve ICO’lar üzerindeki koruma fonu sayısının 160 ile 180 seviyelerine yükselmesi bekleniyor.