SBI Ripple Asia geçtiğimiz aylarda Blockchain tabanlı ödeme uygulaması MoneyTap için yaptığı lisans başvurusunu sonuçlandırdı.

SBI Holdings ve Ripple’ın ortak girişimiyle, SBI Holdings’in perakende tüketicilere odaklı Blockchain tabanlı ödeme uygulamasında son aşamaya geçildi. SBI Ripple Asia, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir duyuruyla, Japonya Maliye Bakanlığı Kantou (Kanto) bürosunun elektronik ödemeler için yapılan lisans başvurusunu onayladığını açıkladı.

Bu hamleyle birlikte, SBI Ripple Asia’nın bir DLT (Dağıtık Defter Teknolojisi) ağı üzerinden kullanıcılar arasında para transferi yapılmasını sağlayan uygulaması MoneyTap için düzenleyici yolu açılmış oldu.

Uygulama hem iOS hem de Android cihazlar için yayınlandı

Japonya Finansal Hizmetler Dairesi’ne (FSA) göre, bankaların API’lerini kullanarak elektronik ödeme işlemleri için aracı olarak çalışmak isteyen herhangi bir kuruluş, yerel finans bürolarına kayıtlı olmak zorunda. FSA’nın bu yasal zorunluluğu geçtiğimiz Haziran ayında yürürlüğe girmişti.

Blockchain tabanlı bir uygulama olan MoneyTap, katılım sağlayan yerel finans kurumları arasında köprü kurduğu için, FSA’nın düzenleyici kategorisinde üçüncü taraf ödeme aracı olarak yer alıyor.

SBI Ripple Asia Blockchain tabanlı ödeme uygulamasıyla beraber, 3 yerel bankada başlatacağı hizmetini, önümüzdeki dönemde 60’ın üzerinde finans kurumuna ulaştırmayı planlıyor. SBI Ripple Asia CEO’su Takashi Okita ise sonbahar ayında piyasaya sunulan uygulamanın, hem iOS hem de Android üzerinden ulaşılabildiğini açıkladı.