ABD Kongresi blockchain’i tanımlayan bir mevzuat üzerinde çalışıyor. CNET’in haberine göre ise Senato Ticaret, Bilim ve Taşımacılık Komisyonu Blockchain Tanıtım Yasası’nı onayladı.

İki partili mevzuat, ABD Ticaret Bakanlığı’na “blockchain”in ne olduğunu tanımlamak için bir çalışma grubu oluşturulması talimatını veriyor.

Tasarı, eyaletler arasındaki tanımda eşitliği sağlamak için federal düzeyde bir blockchain tanımı oluşturmayı hedefliyor. Tanımı hazırlamanın yanı sıra Blockchain Çalışma Grubu, federal kurumların teknolojiden nasıl yararlanılabileceği de dahil olmak üzere, blockchain’in potansiyel uygulamaları hakkında öneriler sunacak.

Çalışma grubunun üyeleri hem hükümet hem de hükümet dışı paydaşları içerecek. Bunlar: Bilgi ve iletişim teknolojisi üreticileri, tedarikçileri, yazılım sağlayıcıları, servis sağlayıcıları, satıcıları ve konu uzmanlarının yanı sıra blockchain’den faydalanabilecek Federal kurumların temsilcileri olacak.

Yasanın destekçilerinden Senatör Ed Markey konuya yönelik “Blockchain, büyük potansiyeli ve yapabilecekleriyle ile heyecan verici yeni bir teknoloji” ifadelerini kullandı. Markey’e göre yeni mevzuat ile birlikte blockchain teknolojisi için uygulamalar daha iyi anlaşılacak ve federal hükümet içinde kullanımı için fırsatlar keşfedilecek.