Sigorta devi Allianz kurumsal müşterileri için sınır ötesi sigorta ödemelerini kolaylaştırmak adına blockchain tabanlı bir ekosistem geliştiriyor.

Forbes’un haberine göre kurumsal müşterileri için token tabanlı bir blockchain ekosistemi geliştirmek isteyen sigorta şirketi uluslararası sigorta ödemelerini kolaylaştıracak. Şirketin sözcüsüne göre Allianz hala teknolojiyi deneme aşamasında ancak ekosistemin temel çekirdek altyapısı zaten inşa edilmiş ve test edilmiş durumda.

Ayrıca Allianz’ın hipotezini kanıtlamak için daha sonra sınır bir kapsam ve süre içinde para transferlerini de inceleyeceğini açıkladı. “Allianz sözcüsü konuyla ilgili olarak: “AGCS, kurumsal müşterileri için sınır ötesi sigorta ödemelerini basitleştirmek ve hızlandırmak adına blockchain teknolojisini araştırıyor. Bir proje ekibi, bir dizi farklı ödemeler için temassız, şeffaf ve anında para transferlerine olanak sağlamaya yönelik token tabanlı bir elektronik ödeme sistemi için geliştirme aşamasındadır.

Tüm bunlarla birlikte geçtiğimiz Aralık ayında Allianz Global Investors CEO’su Andreas Utermann’ın kripto varlıkları kanun dışı olarak nitelendirdiğini de belirtmekte fayda var. CEO, kişisel olarak düzenleyicilerin bu konu hakkında daha fazla adım atmamasına şaşırdığını belirtmişti.

Allianz gibi bir sigorta devinin ödemeleri kolaylaştırmak adına blockchain teknolojisini kullanmak istemesi sigorta sektöründeki şirketlerin blockchain teknolojisine olan ilgisini artıracaktır. Blockchain’in aracıları kaldırması, şeffaf ve güvenilir bir yapıda olması birçok şirketin ilgisini şimdiden çekmiş durumda.