Alman yerli haber sitesi Tiroler Tageszeitungen’in haberine göre önde gelen lojistik firmaları ortak bir blockchain takip platformu kurmak için bir araya geliyor.

Habere göre LKW Walter, GS1 Austria, Bundesvereinigung Logistik Österreich, DB Schenker ve WU Vienna gibi lojistik firmaları projeye ortak olacak. Bu girişimin yönetimini ise Ernst & Young üstlenecek.

Sistemin, dokümanları dijitalleştirerek sahteciliği önlerken daha yüksek şeffaflık standartları sağlayacağı, maliyetleri ve kaynak tüketimini azaltacağı söyleniyor. Projenin elektronik konsinye notu olan e-CMR için uluslararası standartlara uyacağı da bildirildi.

Proje sonuçlarına göre, platform her yıl yaklaşık 75 milyon işlemi otomatik hale getirecek ve yılda yaklaşık 12 milyon sayfa kağıt tasarrufu sağlayacak.

EY Blockchain uzmanlık merkezi müdürü Michael Schramm konuyla ilgili olarak: “Eğer teknolojiyi doğru kullanırsanız Blockchain tüm endüstriler, özellikle de taşımacılık ve lojistik gibi bir çok standardize edilmiş prosese sahip olanlar için büyük bir potansiyele sahip” ifadelerini kullandı.

Projenin geliştirilmesi, analiz ve pilot aşamalarının bu yılın sonuna kadar sürmesi bekleniyor. EY’a göre pilot aşamasının tamamlanmasından sonra bu girişimin gelecek yıl ticari bir platformla sonuçlanması bekleniyor.