Avustralya’da bir araştırma kurumu, saniyede 30 bin sınır ötesi işleme olanak tanıyan bir Blockchain ağının testini gerçekleştirdi.

Blockchain daha fazla kullanım alanı buldukça bu teknolojiye yönelik test ve araştırmalar da çeşitleniyor. Avustralya’da bir araştırma kurumu, saniyede 30 bin sınır ötesi işlem gerçekleştirilebilen yeni bir Blockchain ağının test sonuçlarını duyurdu.

Red Belly Blockchain olarak adlandırılan bu yeni ağ, Commonwealth Bilim ve Araştırma Kurumu (CSIRO) ile Sydney Üniversitesi’nin ortak çalışmasıyla geliştirildi. Amazon Web Services üzerinde konumlandırılan ağın amaçlarından biri çok büyük ölçekli, küresel nitelikteki projeleri çalıştırabilmek.

Çalışma, 14 ülkede, 1000 düğümde saniyede 30 bin işlem kıyaslama oranında ve ortalama üç saniyelik bir gecikme hızında test edildi. Sistemi geliştiren ekipten CSIRO’nun teknoloji bölümü Data61’in kıdemli araştırmacılarından Dr. Vincent Gramoli, Red Belly’nin Amazon Web Services gibi global bulut platformlarından birinde konumlandırılmasının, yeni nesil defter teknolojisinin ölçeklenebilirliğini ve gücünü gösterdiğine dikkat çekti.

Şimdiye kadar Blockchain’in ölçeklendirilebileceğinin gösterilmediğini kaydeden Gramoli, makine sayısındaki değişiklikler ve artan sayıda katılımcıyla performansın sürdürülebildiğini ve iyileştirilebildiğini göstermek istediklerini açıkladı.

Tek bir veri merkezinde 300 makine kullandıklarını belirten Gramoli, Red Belly Blockchain’in saniyede 660 bin işlem gerçekleştirebilme potansiyeline sahip olduğunu ifade ediyor. Geleneksel yöntemlerle çalışan ödeme sağlayıcılarında bu sayı saniyede yaklaşık 56 bin seviyelerinde bulunuyor.